Δωρεάν προληπτικές εξετάσεις για τον καρκίνο του μαστού στο δήμο Νεάπολης-Συκεών

21 Οκτωβρίου 2024

Την Πέμπτη 24 Οκτωβρίου πλήρης μαστολογικός έλεγχος στις ανασφάλιστες ωφελούμενες του Κοινωνικού Φαρμακείου του δήμου

Τη δυνατότητα να κάνουν δωρεάν πλήρη μαστολογικό έλεγχο δίνει σε ανασφάλιστες γυναίκες, ωφελούμενες της δομής του Κοινωνικού του Φαρμακείου, ο δήμος Νεάπολης-Συκεών.

Πρόκειται για πρωτοβουλία που πραγματοποιείται σε συνεργασία με το Φιλανθρωπικό Σωματείο «Νέα Ελπίδα Θεσσαλονίκης» και είναι ενταγμένη στο πλαίσιο της κοινωνικής πολιτικής που εφαρμόζει ο δήμος και έχει στόχο την ενίσχυση της, χωρίς ανισότητες, δημόσιας υγείας παράλληλα με την υιοθέτηση πρακτικών που στοχεύουν στην πρόληψη.

Η αντιδημαρχία Κοινωνικής Πολιτικής, με την ευκαιρία της Παγκόσμιας Ημέρας κατά του Καρκίνου του Μαστού στις 25 Οκτωβρίου, αξιοποιεί τον Οκτώβριο ως μήνα πρόληψης και ενημέρωσης για την ασθένεια, με στόχο την έγκαιρη διάγνωση, καθώς, σύμφωνα με τα στοιχεία της Ελληνικής Αντικαρκινικής Εταιρείας, ο τακτικός προληπτικός έλεγχος μειώνει τη θνησιμότητα σε ποσοστό που φθάνει το 30%.

Για περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενες μπορούν να επικοινωνούν με το Κοινωνικό Φαρμακείο του δήμου Νεάπολης-Συκεών (Τηλ. 2310 514 706, Αγίου Στεφάνου 26, Νεάπολη).