Ενημέρωση εθελοντών για την υποστήριξη της Εβδομάδας Αιμοδοσίας του δήμου Νεάπολης-Συκεών από τις 2 ως τις 9 Νοεμβρίου

14 Οκτωβρίου 2024

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί μεθαύριο, Τετάρτη 16 Οκτωβρίου, στις 12.30, στην Αίθουσα Δημοτικού Συμβουλίου

Συνάντηση ενημέρωσης για εθελοντές και εθελόντριες διοργανώνει η Αντιδημαρχία Κοινωνικής Πολιτικής με σκοπό την υποστήριξη της επικείμενης τακτικής Εβδομάδας Εθελοντικής Αιμοδοσίας και Κοινωνικής Προσφοράς του δήμου Νεάπολης-Συκεών από το Σάββατο 2 έως και το Σάββατο 9 Νοεμβρίου 2024.

Η εκδήλωση ενημέρωσης θα πραγματοποιηθεί μεθαύριο Τετάρτη 16 Οκτωβρίου, στις 12.30 το μεσημέρι, στην Αίθουσα Δημοτικού Συμβουλίου, στο δημοτικό κατάστημα Νεάπολης (Ελ. Βενιζέλου 125, Νεάπολη, στον 3ο όροφο).

Όπως σημειώνει η αντιδήμαρχος Κοινωνικής Πολιτικής Ειρήνη Καγιαμπίνη «προσπαθούμε με κάθε τρόπο να παρακινήσουμε όσο το δυνατόν περισσότερους συνανθρώπους μας να στηρίξουν τη μεγάλη μας προσπάθεια. Προσκαλούμε, λοιπόν, παλιούς και νέους εθελοντές σε μία συνάντηση με σκοπό την ενημέρωση για τη διαδικασία της αιμοδοσίας, της αιμοπεταλοδοσίας και της δωρεάς μυελού των οστών, την ενημέρωση για την ιστορία της εθελοντικής αιμοδοσίας στο δήμο Νεάπολης-Συκεών και την κινητοποίηση των πολιτών για τη συμμετοχή τους, καθώς και τη δήλωση διαθεσιμότητας για συμμετοχή σε δράσεις κινητοποίησης».

Στην εκδήλωση της Τετάρτης θα συμμετάσχουν η επισκέπτρια υγείας του Κέντρου Αίματος ΑΧΕΠΑ, Γεωργία Νεοχωρλή, η φαρμακοποιός του Κοινωνικού Φαρμακείου και υπεύθυνη για τη δωρεά μυελού των οστών στο δήμο μας, Κυριακή Δοδοντσάκη και η ψυχολόγος και αναπλ. προϊσταμένη του Τμήματος Κοινωνικής Προστασίας και Ισότητας, Μάρω Βασσάρα.