Δύο δωρεάν τμήματα καλλιτεχνικής δημιουργίας  στην Πολιτιστική Γειτονιά του δήμου Νεάπολης-Συκεών

26 Σεπτεμβρίου 2024

Μαθήματα κατασκευής παραδοσιακών οργάνων και θρακικής λύρας θα παραδίδονται από τη Δευτέρα 7 Οκτωβρίου

Δύο καλλιτεχνικά τμήματα θα λειτουργήσουν από τις αρχές Οκτωβρίου στην Πολιτιστική Γειτονιά (Τομέας Έβρου) του δήμου Νεάπολης-Συκεών. Το ένα τμήμα θα αφορά την κατασκευή παραδοσιακών μουσικών οργάνων και το άλλο την Εκμάθηση θρακικής λύρας σε αρχάριους.

Υπεύθυνος και δάσκαλος στο τμήμα Κατασκευής παραδοσιακών οργάνων που θα λειτουργεί στο φερώνυμο κτίσμα της Πολιτιστικής θα είναι ο κατασκευαστής Παναγιώτης Ζηκίδης.

Τα μαθήματα στο τμήμα του θα πραγματοποιούνται κάθε Δευτέρα 5 με 7 το απόγευμα και κάθε Τρίτη 10 το πρωί με 12 το μεσημέρι.

Τα μαθήματα θρακικής λύρας θα παραδίδει κάθε Δευτέρα από τις 8.30 ως τις 9.30 το βράδυ στο Κέντρο Νεότητας της Πολιτιστικής Γειτονιάς ο υπεύθυνος του τμήματος-μουσικός Βασίλης Τολιούδης.

Και τα δύο τμήματα αρχίζουν τη λειτουργία τους τη Δευτέρα 7 Οκτωβρίου.

Παράλληλα, στο κέντρο Νεότητας θα λειτουργήσει και φέτος όπως και πέρυσι το τμήμα εκμάθησης παραδοσιακών κρουστών (μπεντίρ, τουμπελέκι, νταούλι) κάθε Δευτέρα από 7.30 έως τις 8.30 το βράδυ.

Για περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθύνονται για τα παραδοσιακά όργανα τον κ. Π. Ζηκίδη στο 6972031646 και για τη θρακική λύρα στον κ. Β. Τολιούδη στο 6945 259310.

Οι αιτήσεις εγγραφής (εδώ) θα κατατίθενται είτε ηλεκτρονικά στο hatziapostolou.maria@n3.syzefxis.gov.gr είτε δια ζώσης στο Κέντρο Νεότητας και στο Κτίσμα Κατασκευής Παραδοσιακών οργάνων.