«Μια Μαία για σένα»: Σήμερα ανοίγει ο νέος κύκλος των σεμιναρίων προετοιμασίας μητρότητας

25 Σεπτεμβρίου 2024

Το πρωτοποριακό δωρεάν πρόγραμμα του δήμου Νεάπολης-Συκεών που διανύει πλέον το δεύτερο χρόνο του έχει γίνει δεκτό με ενθουσιασμό από τις εγκύους, τις λεχώνες αλλά και τους συντρόφους τους

Πρεμιέρα κάνει σήμερα ο φετινός πρώτος κύκλος των σεμιναρίων προετοιμασίας μητρότητας που πραγματοποιούνται στο πλαίσιο του πρωτοποριακού προγράμματος του δήμου Νεάπολης-Συκεών, με τίτλο «Μία Μαία για σένα» που διανύει το δεύτερο χρόνο του.

Ήδη δεκαέξι ζευγάρια υποψήφιων γονέων δήλωσαν συμμετοχή για να παρακολουθήσουν τα μαθήματα που έχουν στόχο να τους προετοιμάσουν για τον ερχομό του παιδιού τους, ενώ άλλα δέκα (συνολικά 26 ζευγάρια) συμμετέχουν ήδη στα σεμινάρια βρεφικού μασάζ που ξεκίνησαν τη Δευτέρα.

Το πρόγραμμα υποστήριξης νέων γονέων ή… γονέων εν αναμονή το οποίο περιλαμβάνει και δωρεάν κατ΄ οίκον επισκέψεις έχει γίνει δεκτό με ενθουσιασμό από τις εγκύους, τις λεχώνες αλλά και τους συντρόφους τους και συνοδεύτηκε από πλήθος εγκωμιαστικών σχολίων στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης καθόλη τη διάρκεια της περυσινής χρονιάς.

«Εγώ και ο σύζυγός μου πριν λίγες ημέρες πήραμε στα χέρια μας το παιδάκι μας. Θα θέλαμε και οι δύο ευχαριστήσουμε το δήμο μας για τη στήριξη που λάβαμε με τα σεμινάρια προετοιμασίας μητρότητας και ειδικότερα την κ. Νατάσα Σταμκοπούλου με τον τρόπο που καθοδηγεί τους νέους γονείς και για την άμεση ανταπόκριση της να έρθει στο σπίτι όταν την καλέσαμε. Συνεχίστε τη δράση αυτή!» αναφέρει χαρακτηριστικά η κ. Φ.Μ.

«Με μεγάλη χαρά και ικανοποίηση διαπιστώνουμε ότι το πρόγραμμα ‘Μια Μαία για σένα’ αποτελεί πλέον κομμάτι της κοινωνικής πραγματικότητας για τις νέες μαμάδες, τους νέους μπαμπάδες και τους υποψήφιους γονείς που ζουν στο δήμο Νεάπολης-Συκεών» σημειώνει η από την πλευρά της η Νατάσα Σταμκοπούλου, πιστοποιημένη μαία και υπεύθυνη του προγράμματος.

Στη μεγάλη συμμετοχή και αποδοχή που έχει το πρόγραμμα αναφέρεται η αντιδήμαρχος Κοινωνικής Πολιτικής Ειρήνη Καγιαμπίνη σημειώνοντας ότι η στήριξη των οικογενειών, ιδιαίτερα αυτών που κάνουν τα πρώτα τους βήματα, αποτελεί προτεραιότητα για τον δήμαρχο Σίμο Δανιηλίδη και τον δήμο Νεάπολης-Συκεών.

Να σημειωθεί ότι μέσω του προγράμματος τα ζευγάρια έχουν επίσης την δυνατότητα τακτικών προσωπικών ραντεβού με τη μαία για παρακολούθηση και συμβουλευτική σε θέματα εγκυμοσύνης, τοκετού, θηλασμού και νεογνού.

Αναλυτικά το πρόγραμμα των δυο σεμιναρίων έχει ως εξής:

Σεμινάρια προετοιμασίας μητρότητας

Οκτώ εβδομαδιαίες συνεδρίες κάθε Τετάρτη από 25/9 έως 6/11

1η συνεδρία 25/09/2024

·Φυσιολογία της σύλληψης

·Επικοινωνία με το έμβρυο και στάδια ανάπτυξης του εμβρύου

·Συμπτώματα της εγκυμοσύνης

·Ορμόνες και ο ρόλος τους στην εγκυμοσύνη στον τοκετό και στη λοχεία

·Ενδομήτριο περιβάλλον

·Πλακούντας και ο ρόλος του

·Αμνιακό υγρό και ο ρόλος του

·Προγεννητικές εξετάσεις

2η συνεδρία 02/09/2024

·Τοκετός

·Σημεία έναρξης του τοκετού

·Πρώιμα σημάδια και οι συσπάσεις Braxton Hicks

·Τοκετός στο νερό

·Vbac – Φυσικός τοκετός μετά από Καισαρική τομή.

·Πρόκληση τοκετού

·Επισκληρίδιος αναισθησία

·Καρδιοτοκογράφημα και η σημασία του στον τοκετό

·Πότε πάω στην κλινική

·Ο σύντροφός και η σπουδαιότητα του ρόλου του

·Πως επιλέγω τη μαιευτική μου ομάδα

3η συνεδρία 9/10/2024

Συνεδρία με την ψυχολόγο της «Πυξίδας»

4η συνεδρία 16/10/2024

·Στάδια του τοκετού ( στάδιο διαστολής, στάδιο της εξώθησης και στάδιο της υστεροτοκίας)

·Εξάλειψη και διαστολή του τραχήλου

·Κολπική εξέταση και η συχνότητα της

·Ιατρικές επεμβάσεις

·Πλάνο τοκετού

·Επιλογή τόπου για τον τοκετό μου

5η συνεδρία 23/10/2024

·Τεχνικές ανακούφισης και ο ενεργός ρόλος του συντρόφου

·Τεχνικές αναπνοής ( εκπνέοντας το μωρό μου προς τα κάτω)

·Μουσική κατά τον τοκετό

·Χρήση μπάλας Pilates στο σπίτι και στην κλινική

·Προσαρμογή της μεθόδου στα στάδια του τοκετού

6η συνεδρία 30/10/2024

·Η χρυσή πρώτη ώρα του θηλασμού

·Στάσεις θηλασμού

·Σωστή προσκόλληση

·Προβλήματα πρώτων ημερών

·Οδηγίες αποφυγής κακών πρακτικών των πρώτων ημερών

·Συχνότητα θηλασμού

·Χρήση πιπίλας, θήλαστρου

7η συνεδρία 6/11/2024

·Μπάνιο μωρού

·Περιποίηση ομφάλιου λώρου

·Ύπνος

·Διατροφή θηλάζουσας

·Βρεφικό μασάζ IAIM

·Κολικοί

·Σύνδεση συντρόφου με νεογνό

8η συνεδρία 13/11/2024

·Πρώτες βοήθειες από την Ε.Δ.ΟΜ.Α.Κ.

INFO

Οι συνεδρίες απευθύνονται σε έγκυες γυναίκες και τους συντρόφους τους ανεξαρτήτως ηλικίας κύησης. Θα πραγματοποιηθούν στη δημοτική βιβλιοθήκη της Νεάπολης ( Αμασείας 19)

Η διάρκεια τους είναι 8 εβδομάδες. Κάθε Τετάρτη από 25/09/2024 έως 13/11/2024,

18 :00 – 20:00.

Δηλώσεις συμμετοχής στο maia.neapolisykies@gmail.com

Πληροφορίες στα τηλ. 2310635060, 2310636672 και 6983194324.

Σεμινάρια βρεφικού μασάζ

Απαραίτητες γνώσεις στους νέους γονείς ώστε να είναι σε θέση να προσφέρουν στο μωρό τους και στους ίδιους την εμπειρία του βρεφικού μασάζ που πέρα από την αλληλεπίδραση, προκαλεί διέγερση, ανακούφιση και χαλάρωση στο βρέφος.

Πέντε εβδομαδιαίες συνεδρίες κάθε Δευτέρα από 23/09 έως 21/10

1η : 23 Σεπτεμβρίου (πραγματοποιήθηκε)

2η: 30 Σεπτεμβρίου

3η: 7 Οκτωβρίου

4η: 14 Οκτωβρίου

5η: 21 Οκτωβρίου

INFO

Οι συνεδρίες απευθύνονται σε λεχώνες και τους συντρόφους τους και θα πραγματοποιηθούν στη βιβλιοθήκη Συκεών Οδυσσέως και Αποστόλου Φωκά 46, Συκιές.

Η διάρκεια τους είναι 5 εβδομάδες. Κάθε Δεύτερα από 23/09 έως 21/10,

18 :00 – 19:30.

Δηλώσεις συμμετοχής στο maia.neapolisykies@gmail.com

Πληροφορίες στα τηλ. 2310635060, 2310636672 και 6983194324.