Mε τον υπουργό Εσωτερικών Θ. Λιβάνιο συναντήθηκε ο δήμαρχος Νεάπολης-Συκεών Σ. Δανιηλίδης – Στην ατζέντα τα φλέγοντα θέματα των ΟΤΑ αλλά και ζητήματα της εσωτερικής και ευρωπαϊκής επικαιρότητας

23 Ιουλίου 2024

Επρόκειτο για μία ουσιαστική συνάντηση εργασίας μεταξύ δύο παλαιών γνώριμων που τους χαρακτηρίζει ο αλληλοσεβασμός και η αλληλοεκτίμηση

Μία ουσιαστική συνάντηση της οποίας το περιεχόμενο κινήθηκε από τα φλέγοντα ζητήματα που απασχολούν την Τοπική Αυτοδιοίκηση μέχρι τα νέα δεδομένα και το τοπίο που διαμορφώθηκε μετά τις πρόσφατες εκλογές στην Ε.Ε, είχαν χθες στο υπουργείο Εσωτερικών ο υπουργός Θοδωρής Λιβάνιος και ο δήμαρχος Νεάπολης-Συκεών Σίμος Δανιηλίδης. Ο δήμαρχος επισκέφθηκε τον υπουργό στο γραφείο του με ενημερωμένους φακέλους για τα ζωτικά θεσμικά θέματα που απασχολούν τους ΟΤΑ της χώρας και απειλούν την λειτουργικότητά τους συζήτησε μαζί του για την καταστρατήγηση του άρθρου 102 του Συντάγματος για το τεκμήριο αρμοδιότητας και την διοικητική και οικονομική αυτοτέλεια των ΟΤΑ καθώς και του Καλλικρατικού νόμου 3852/10 ενώ του παρέθεσε όλους τους τομείς στους οποίους η Τοπική Αυτοδιοίκηση μπορεί να αναλάβει σημαντικές ευθύνες και πρωτοβουλίες αφού της διασφαλιστούν οι απαραίτητοι πόροι.

Στο επίκεντρο της συζήτησης των δύο ανδρών τέθηκαν μεταξύ άλλων τα θέματα Κοινωνικής Πολιτικής, τα ΚΑΠΗ, τα ΚΗΦΗ, οι Στέγες Υποστηριζόμενης Διαβίωσης, τα ΚΔΑΠ και τα ΚΔΑΠ-μεΑ καθώς και ο νόμος 3106/03 για τα κοινωνικοπρονοιακά των ΟΤΑ τις αθλητικές και της πολιτιστικές δομές και την υποχρέωση της πολιτείας να αναλαμβάνει το λειτουργικό τους κόστος. Ο Σ. Δανιηλίδης αναφέρθηκε με έμφαση στα Δημοτικά Ιατρεία και τα Πολυϊατρεία που λειτουργούν στον δήμο Νεάπολης-Συκεών με τέτοιο τρόπο που ελαφρύνουν οικονομικά τους δημότες και τις δημότισσες και εξοικονομούν χρήματα για τον ΕΟΠΥΥ κυρίως μέσω των συνταγογραφήσεων. Αξίζει να σημειωθεί ότι μόνο μέσα στο 2023 στα δημοτικά ιατρεία του δήμου Νεάπολης-Συκεών έγιναν 311.931 ιατρικές πράξεις συνολικής αξίας 4.539.036 ευρώ με την εξοικονόμηση για τον ΕΟΠΥΥ να ανέρχεται στα περίπου 2,5 εκατ. ευρώ.

Επρόκειτο άλλωστε για ένα κομμάτι της συζήτησης για το οποίο έδειξε ιδιαίτερο ενδιαφέρον ο υπουργός.

Από την πλευρά του ο Σίμος Δανιηλίδης ευχαρίστησε τον Θ. Λιβάνιο, με τον οποίο είναι παλιοί γνώριμοι και η σχέση τους χαρακτηρίζεται από αλληλοσεβασμό και αλληλοεκτίμηση, για τον χρόνο που του διέθεσε παρά τον φόρτο εργασίας του υπουργείου του. «Ευχαριστώ τον κ. Λιβάνιο που αν και είναι από τα βασικά στελέχη της κυβέρνησης και του έχει ανατεθεί ένα από τα πιο σημαντικά χαρτοφυλάκια βρήκε το χρόνο να με δεχτεί στο υπουργείο και να συζητήσουμε τα φλέγοντα ζητήματα της Τοπικής Αυτοδιοίκησης που αυτή τη στιγμή περιστρέφονται γύρω από την οικονομική ένδεια των ΟΤΑ η οποία έχει φτάσει σε τέτοιο βαθμό που απειλεί πολλούς δήμους της χώρας με χρεοκοπία. Επιπλέον, είχα την ευκαιρία να θέσω στον υπουργό τις βασικές επιταγές του Ευρωπαϊκού Χάρτη Τοπικής Αυτοδιοίκησης (ΕΧΤΑ) που αφορούν την εγγύτητα και την επικουρικότητα και οι οποίες έχουν παραγκωνιστεί στην ελληνική πραγματικότητα. Φυσικά και του ανέφερα πως δεκάδες δήμοι βρίσκονται αντιμέτωποι με το φάσμα του οικονομικού στραγγαλισμού και της θεσμικής και λειτουργικής απαξίωσης ενώ την ίδια στιγμή υπάρχουν τομείς όπως η Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας όπου μπορούν οι δήμοι να πρωταγωνιστήσουν αναλαμβάνοντας ρόλους και ουσιαστικές ευθύνες προς όφελος της κοινωνίας αλλά και της εθνικής οικονομίας».

Ολοκληρώνοντας τη συζήτησή τους, ο Θ. Λιβάνιος αποδέχθηκε την πρόταση του Σ. Δανιηλίδη να επισκεφθεί το συντομότερο δυνατό τον δήμο Νεάπολης-Συκεών και να ξεναγηθεί στις δομές του (ΚΑΠΗ, ΚΗΦΗ, ΚΔΑΠ, ΚΔΑΠ-μεΑ κλπ) και να αποκτήσει ο ίδιος εικόνα για τον τρόπο λειτουργίας τους.