Στην πρώτη γραμμή της πυροπροστασίας και της πυρόσβεσης για μια ακόμη χρονιά η ΕΔΟΜΑΚ του δήμου Νεάπολης-Συκεών

10 Ιουλίου 2024

Η Εθελοντική Διασωστική Ομάδα Αντιμετώπισης Καταστροφών κάνει καθημερινά περιπολίες στο Σέιχ Σου ενώ συμμετείχε ήδη σε τρεις επιχειρήσεις κατάσβεσης αγροτοδασικών πυρκαγιών

Σε 24ωρη επιφυλακή προκειμένου να παράσχει τη συνδρομή της στις πυροσβεστικές δυνάμεις όποτε χρειαστεί, βρίσκεται για μια ακόμη χρονιά η ΕΔΟΜΑΚ του δήμου Νεάπολης-Συκεών.

Παράλληλα η Εθελοντική Διασωστική Ομάδα Αντιμετώπισης Καταστροφών κάνει καθημερινά περιπολίες στο Σέιχ Σου με δύο οχήματα που έχουν τη δυνατότητα άμεσης επέμβασης καλύπτοντας τη ζώνη 3μμ-9μμ.

Στο κομμάτι της κατάσβεσης πυρκαγιών από την αρχή του καλοκαιριού έχει συνδράμει σε τρεις περιπτώσεις τις δυνάμεις της Πυροσβεστικής.

Συγκεκριμένα τα μέλη της ΕΔΟΜΑΚ έδωσαν τη δική τους μάχη με τις φλόγες στις πυρκαγιές που σημειώθηκαν στον Λαγκαδά και τον Μελισσουργό Θεσσαλονίκης.

Στην επιχείρηση συμμετείχαν 15 άτομα με τέσσερα οχήματα, το Γ΄ τύπου πέντε τόνων πυροσβεστικό και τρία Navara Α΄ τύπου τα οποία έχουν δεξαμενές 600 λίτρων.

Η ΕΔΟΜΑΚ βρέθηκε στο πλάι των πυροσβεστών και στην πυρκαγιά που ξέσπασε σε αγροτοδασική περιοχή στο Δρυμό Θεσσαλονίκης με δύο οχήματα και πέντε άτομα.

Ο επικεφαλής της Edomak Rescue Στέλιος Βαϊρλής απευθύνει κάλεσμα σε όσους θέλουν να συνεισφέρουν εθελοντικά τόσο σε επιχειρήσεις κατάσβεσης όσο και στον αγώνα για την προστασία του περιαστικού δάσους της Θεσσαλονίκης να γίνουν μέλη της ομάδας κάνοντας το πρώτο βήμα και καλώντας στα τηλέφωνα: 6951940218 & 6984601762.

Από την πλευρά του ο δήμαρχος Νεάπολης-Συκεών Σίμος Δανιηλίδης εκφράζει τις ευχαριστίες του στα μέλη της ΕΔΟΜΑΚ τα οποία όπως λέει προσφέρουν εθελοντικά και πάντα αγόγγυστα χρόνο και κόπο «για να διαφυλάξουν την κοινή μας περιουσία, αυτή που οφείλουμε να κληροδοτήσουμε στα παιδιά μας, το περιβάλλον».