Παράδοση, κέφι, χορός και τραγούδι στα Αγιοπαυλίτικα του δήμου Νεάπολης-Συκεών – Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκαν οι διήμερες εκδηλώσεις με αφορμή τη γιορτή των Αποστόλων Πέτρου και Παύλου

1 Ιουλίου 2024

Έντονη η παρουσία της νεολαίας στο εορταστικό διήμερο

Ο χορός και το τραγούδι που συνδέουν την παράδοση με τον σύγχρονο πολιτισμό σε συνδυασμό με το αστείρευτο κέφι κατοίκων και επισκεπτών κυριάρχησαν στα Αγιοπαυλίτικα του δήμου Νεάπολης-Συκεών που πραγματοποιήθηκαν με αφορμή τη γιορτή των πολιούχων Αποστόλων Πέτρου και Παύλου.

Σε όλες τις εκδηλώσεις, θρησκευτικές όπως το αρχιερατικό συλλείτουργο και η περιφορά της εικόνας αλλά και στις κοσμικές όπως οι δύο συναυλίες των Banda Entopica και του Μπάμπη Τσέρτου η παρουσία του κόσμου ήταν μεγαλύτερη από κάθε προσδοκία δίνοντας μεγάλη ικανοποίηση τόσο στη διοίκηση του δήμου όσο και στο Τοπικό συμβούλιο του Αγίου Παύλου που συνέβαλε στη διοργάνωση. Μάλιστα η συμμετοχή των νέων ανθρώπων ήταν αυτή που πολλαπλασίασε το κέφι και τις δύο ημέρες.

Επιπλέον για πρώτη χρονιά φέτος στις λατρευτικές εκδηλώσεις και στην περιφορά της εικόνας συμμετείχε ο νέος μητροπολίτης Θεσσαλονίκης κ. Φιλόθεος.

Την ικανοποίησή του για τη μεγάλη συμμετοχή του κόσμου στις εκδηλώσεις εξέφρασε ο δήμαρχος Νεάπολης-Συκεών Σίμος Δανιηλίδης ο οποίος έδωσε το παρών και τις δύο γιορτινές ημέρες τονίζοντας την παρουσία του κόσμου και ιδιαίτερα της νεολαίας: «Ο κόσμος έχει μεγάλη ανάγκη να γελάσει, να χορέψει να τραγουδήσει και ο δήμος προσπαθεί να δώσει χαμόγελο ελπίδα και αισιοδοξία. Ήταν μεγάλη η ικανοποίηση μας που είδαμε τον κόσμο και κυρίως τη νεολαία να χορεύει και να τραγουδάει ελληνικούς παραδοσιακούς και σύγχρονους ρυθμούς στο πλαίσιο των Αγιοπαυλίτικων».

Στο ίδιο μήκος κύματος και ο πρόεδρος της ΚΕΥΝΣ Δημήτρης Απατσίδης αναφέρθηκε με μεγάλη χαρά στη συμμετοχή του κόσμου ανεξαρτήτως ηλικίας που επιβεβαίωσε την επιλογή του προγράμματος και ευχαρίστησε τους εργαζόμενους για την οργάνωση των εκδηλώσεων.

Το «παρών» στις εκδηλώσεις έδωσαν πολλοί αντιδήμαρχοι, δημοτικοί σύμβουλοι ο πρόεδρος του τοπικού Συμβουλίου Κ. Ταχτατζής και όλοι οι τοπικοί σύμβουλοι της δημοτικής ενότητας του Αγίου Παύλου.

Πώς κύλησε το πρόγραμμα

Αμέσως μετά τον πανηγυρικό αρχιερατικό εσπερινό της Παρασκευής στον ιερό ναό του Αγίου Παύλου, στη σκηνή των Αγιοπαυλίτικων ανέβηκαν αρχικά τα χορευτικά συγκροτήματα των ΚΑΠΗ του Αγίου Παύλου και της Ευαγγελίστριας και της ομάδας Αγίου Παύλου «Χορόσημο».

Στη συνέχεια ήρθε η ώρα της Banda Entopica, της παραδοσιακής μπάντας δρόμου με έδρα τη Θεσσαλονίκη, που ενώνει την παραδοσιακή με την μοντέρνα βαλκανική μουσική. Την επόμενη μέρα το πρωί τελέστηκε αρχιερατικό συλλείτουργο, στις 7 το απόγευμα έγινε η περιφορά της εικόνας του Αποστόλου Παύλου και ακολούθησε ο μέγας αρχιερατικός εσπερινός.

Τη σκυτάλη στη σκηνή των Αγιοπαυλίτικων πήρε ο Μπάμπης Τσέρτος ο οποίος παρουσίασε ένα μουσικό αφιέρωμα στον Πάνο Γαβαλά, τον Στέλιο Καζαντζίδη, τον Γρηγόρη Μπιθικώτση και τον Στράτο Διονυσίου, μέσα από τις συνεργασίες τους με κορυφαίους συνθέτες όπως τον Βασίλη Τσιτσάνη, τον Απόστολο Καλδάρα, το Θόδωρο Δερβενιώτη, τον Μπάμπη Μπακάλη και τον Μίκη Θεοδωράκη. Μαζί του ήταν η Ελεωνόρα Ζαχαριά και πενταμελής ορχήστρα.