19 Ιουνίου 2024

Δοκιμαστικά θα χτυπήσουν αύριο Πέμπτη οι σειρήνες στο δήμο Νεάπολης-Συκεών

Δοκιμαστική χρήση σειρήνων θα γίνει αύριο (Πέμπτη 20 Ιουλίου) το πρωί , με εντολή της Διεύθυνσης Αστυνομίας Θεσσαλονίκης, στα όρια του δήμου Νεάπολης-Συκεών.

Πρόκειται στην ουσία για την καθιερωμένη επιθεώρηση που γίνεται δύο φορές το χρόνο (Ιούνιο και Δεκέμβριο) προκειμένου να διαπιστωθεί ότι λειτουργούν όπως προβλέπεται τόσα τα χειροκίνητα όσο και τα ηλεκτρονικά μέσα σήμανσης.

Η διάρκεια της δοκιμής θα είναι σχεδόν στιγμιαία καθώς δεν αποτελεί μέρος άσκησης αλλά γίνεται στο πλαίσιο του ελέγχου λειτουργίας.

Σε κάθε περίπτωση οι δημότες και οι κάτοικοι θα πρέπει να γνωρίζουν ότι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας και ότι δεν χρειάζεται να προβούν σε κάποια ενέργεια.