Αύριο στις 6 το απόγευμα η τελετή λήξης του φετινού κύκλου των Εργαστηρίων Δημιουργικής Γραφής στο δήμο Νεάπολης Συκεών

18 Ιουνίου 2024

Με την ανάγνωση αποσπασμάτων από τα διηγήματα όσων παρακολούθησαν τα εργαστήρια με εθελόντριες εισηγήτριες τις συγγραφείς Σοφία Ιακωβίδου και Νικολία Πανίδου ολοκληρώνεται ο φετινός κύκλος

Ένας ακόμη θεσμός φαίνεται πως γεννήθηκε στο δήμο Νεάπολης-Συκεών αφού τα Εργαστήρια Δημιουργικής Γραφής ολοκλήρωσαν το δεύτερο κύκλο τους. Ο σπόρος της έκφρασης μέσω του γραπτού λόγου καλλιεργείται και στις τρεις δημοτικές βιβλιοθήκες του δήμου, στις Συκιές, τη Νεάπολη και τα Πεύκα και αποδίδει καρπούς.

Πρωταγωνιστικό ρόλο σε αυτή τη δημιουργική διαδικασία διαδραματίζουν οι δύο εισηγήτριες που εθελοντικά παραδίδουν μαθήματα δημιουργικής γραφής. Η σύμβουλος της ενότητας Νεάπολης και συγγραφέας Σοφία Ιακωβίδου και η συγγραφέας Νικολία Πανίδου με ισχυρό αίσθημα προσφοράς αξιοποίησαν καθ’ όλη τη διάρκεια της χρονιάς τον ζήλο των επίδοξων συγγραφέων που πλαισίωσαν τα φετινά τμήματα.

Με αφορμή την ολοκλήρωση του φετινού κύκλου ο δήμαρχος Νεάπολης-Συκεών Σίμος Δανιηλίδης προσκαλεί τους φίλους και τις φίλες των γραμμάτων και του λόγου σε μία λογοτεχνική συνάντηση αύριο Τετάρτη 19 Ιουνίου 2024 στις 6 το απόγευμα στη δημοτική βιβλιοθήκη Συκεών (Οδ.Φωκά 46).

Στην εκδήλωση θα απευθύνει χαιρετισμό ο πρόεδρος της ΚΕΥΝΣ, της δημοτικής επιχείρησης που στηρίζει τη δράση Δημήτρης Απατσίδης ενώ τα μέλη των τριών εργαστηρίων θα παρουσιάσουν στο κοινό αποσπάσματα από τα συγγραφικά τους πονήματα που έφεραν σε πέρας με την πολύτιμη καθοδήγηση των δύο εθελοντριών.