Καλοκαίρι 2024: Απόψε κάνουν πρεμιέρα σινέ Άλσος και σινέ Παράδεισος με ελεύθερη είσοδο για το αφιέρωμα στον κινηματικό κινηματογράφο

17 Ιουνίου 2024

Έναρξη με το θρυλικό «Φράουλες και Αίμα» (Άλσος) και το «Μπλόκο» (Παράδεισος), ταινία σταθμό για την ελληνική αντίσταση στη μνήμη του Γιάννη Φέρτη

Το φετινό καλοκαίρι είναι… σινεφίλ και υπόσχεται συναρπαστικές νύχτες κάτω από τον έναστρο ουρανό μέσα στο καταπράσινο δάσος και με θέα ολόκληρη τη Θεσσαλονίκη στο σινέ Άλσος στις Συκιές και στο σινέ Παράδεισος στη Νεάπολη.

προβολής από τη διεθνή παραγωγή.

Μάλιστα το cine Άλσος φιγουράρει σε περίοπτη θέση στην αναγνωρισμένη ιστοσελίδα Spotted By Locals ανάμεσα στους καλύτερους θερινούς κινηματογράφους της Ευρώπης!

Επελέγη στη θέση αυτή με βάση την τοποθεσία, το πρόγραμμά του αλλά και την ποιότητα ήχου και εικόνας που προσφέρει.

Από σήμερα και για δέκα ημέρες δωρεάν

Ειδικά φέτος, το δεκαήμερο δωρεάν αφιέρωμα στον πολιτικό και κινηματικό κινηματογράφο περιλαμβάνει το εμβληματικό «Ζ» του Κώστα Γαβρά με θέμα τη δολοφονία του Γρηγόρη Λαμπράκη, το οποίο βασίστηκε στο ομώνυμο μυθιστόρημα που έγραψε το 1966 ο Βασίλης Βασιλικός, με αφορμή το θάνατο του βραβευμένου Έλληνα συγγραφέα τη χρονιά που πέρασε. Στο πρόγραμμα και το «Φράουλες και αίμα» (σήμερα στο σινέ Άλσος και αύριο στο σινέ Παράδεισος) που αναφέρεται στο -επίκαιρο όσο ποτέ- θέμα της εξέγερσης των φοιτητών του αμερικανικού πανεπιστημίου Κολούμπια το 1968. Σήμερα στο σινέ Παράδεισος παίζει «Το Μπλόκο» στη μνήμη του Γιάννη Φέρτη, του σπουδαίου Έλληνα ηθοποιού που «έφυγε» τον περασμένο Απρίλιο.

«Στο δήμο μας, τον δήμο Νεάπολης-Συκεών ο πολιτισμός αποτελεί προτεραιότητα και η 7η τέχνη πρωταγωνιστεί στους πολιτιστικούς μας θεσμούς. «Σινέ Άλσος» και «Σινέ Παράδεισος» διακρίνονται διεθνώς και στηρίζουν τον αγώνα μας να ανταποκριθούμε στο όραμα της Μελίνας Μερκούρη για τη μεγαλύτερη δυνατή προσβασιμότητα των πολιτών σε όλες τις μορφές τέχνης» αναφέρει ο δήμαρχος Νεάπολης Συκεών Σίμος Δανιηλίδης και καλεί δημότες και κατοίκους του δήμου αλλά και τους κινηματογραφόφιλους όλης της Θεσσαλονίκης να τιμήσουν και φέτος τις προβολές των δύο δημοτικών κινηματογράφων.

Πρόσκληση σε όλους απευθύνει και ο πρόεδρος της ΚΕΥΝΣ Δημήτρης Απατσίδης ο οποίος παράλληλα ευχαριστεί τους εργαζόμενους χάρη στους οποίους, όπως αναφέρει, το πρόγραμμα των δημοτικών κινηματογράφων θα ικανοποιήσουν ακόμα και τους πιο απαιτητικούς σινεφίλ.

ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΕΙΣΟΔΟΣ μέχρι και τις 26/6

Από τις 27/6 το εισιτήριο στοιχίζει 5 ευρώ ή 3 ευρώ για τους φοιτητές/τριες, τους άνω των 65 και τα ΑμεΑ.

Επίσης 3 ευρώ στοιχίζει και το παιδικό/μαθητικό στις ταινίες ενηλίκων

Εισιτήρια και ηλεκτρονικά μέσω ticketservices.gr

Σινέ Άλσος (Δενδροφυτεία, τηλ. 2310200190)

Σινέ Παράδεισος (περιοχή Στρεμπενιώτη) τηλ. 2310631700

Ώρα προβολής 9.15 καθημερινά και στους δύο κινηματογράφους

Ολόκληρο το πρόγραμμα των δύο κινηματογράφων εδώ.