Από τη Δευτέρα οι πρώτες βουτιές με το πρόγραμμα «Παιδί και Θάλασσα» του δήμου Νεάπολης-Συκεών

13 Ιουνίου 2024

Από αύριο οι αιτήσεις συμμετοχής για τη β΄ περίοδο του προγράμματος που θα «τρέξει» από την 1η έως τις 12 Ιουλίου 2024

Στιγμές δροσιάς και παιχνιδιού, όπως το δικαιούνται άλλωστε, είναι έτοιμα να ζήσουν από τη Δευτέρα 17 Ιουνίου περισσότερα από 120 παιδιά ηλικίας 6 έως 14 ετών που έχουν δηλώσει ήδη συμμετοχή στην α΄ περίοδο του προγράμματος «Παιδί και Θάλασσα» του δήμου Νεάπολης-Συκεών.

Πρόκειται για πρόγραμμα-θεσμό μέσω του οποίου η δημοτική αρχή σε συνεργασία με την Κοινωφελή Επιχείρηση Υπηρεσιών (ΚΕΥΝΣ) εξασφαλίζει την πρόσβαση των παιδιών στην παραλία και στην… ανεμελιά με οικονομικούς όρους που αντέχουν οι γονείς.

Οι αναχωρήσεις προς την παραλία Μυκονιάτικα της Χαλκιδικής γίνονται καθημερινά και από τις 4 δημοτικές ενότητες, Συκιές, Νεάπολη, Πεύκα και Άγιο Παύλο στις 8.30 το πρωί με ώρα προσέλευσης στις 8:15 και επιστροφή στη 1.30 το μεσημέρι.

Σημειώνεται ότι τα παιδιά θα πρέπει να έχουν πάρει ένα ελαφρύ πρωινό και να έχουν μαζί τους νερό, κολατσιό, καπέλο, πετσέτα, σαγιονάρες και αντιηλιακό.

Παράλληλα, η ΚΕΥΝΣ έχει μεριμνήσει ώστε τις ημέρες που ο καιρός δεν ενδείκνυται για θαλασσινές βουτιές τα παιδιά να απασχολούνται στα κλειστά γήπεδα Τριγώνου (Συκιές) και Πεύκων.

Τα σημεία αναχώρησης και επιστροφής στις τέσσερις δημοτικές ενότητες είναι:

Συκιές

-Δημαρχείο Συκεών (parking)

-Ιερός Ναός Αγίου Χαραλάμπους

Νεάπολη

-Είσοδος Γυμναστηρίου Στρεμπενιώτη (από την κάτω πλευρά-πισίνα)

Πεύκα

-Δημοτικό Κατάστημα Πεύκων (πρώην Δημαρχείο Πεύκων)

Άγιος Παύλος

-Ιερός Ναός Αγίου Παύλου (στάση λεωφορείου 24)

-Παλιό Τέρμα (Κάστρα) (στάση λεωφορείου 23)

Από αύριο οι αιτήσεις για τη β΄ περίοδο

Το πρόγραμμα, όπως κάθε χρόνο, χωρίζεται σε δύο περιόδους, με την α΄ να διαρκεί από τις 17 έως τις 28 Ιουνίου 2024 και τη β΄ από την 1η έως τις 12 Ιουλίου 2024.

Για τη συμμετοχή στη β΄ περίοδο οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να εγγραφούν από αύριο 14 Ιουνίου μέχρι τις 27 Ιουνίου ως εξής:

Να κατεβάσουν την αίτηση ΕΔΩ και αφού δουν όλες τις απαραίτητες πληροφορίες ΕΔΩ να την καταθέσουν μαζί με τα δικαιολογητικά που απαιτούνται και τα οποία είναι:

-Ιατρική βεβαίωση

-Για τους δημότες του δήμου Νεάπολης-Συκεών: πρόσφατο πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης (τελευταίου τριμήνου)

-Για τους κατοίκους του δήμου Νεάπολης-Συκεών: πρόσφατο πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης (τελευταίου τριμήνου), λογαριασμός ΔΕΚΟ (ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΕΥΑΘ), ή εκκαθαριστικό ή επικυρωμένο συμβόλαιο κατοικίας στο όνομα του γονέα, από τα οποία να προκύπτει η μόνιμη κατοικία

στο:

1. Γραφείο Αθλητισμού, Οδυσσέα Ελύτη με Τριανταφυλλίδη γωνία, Νεάπολη, τηλ : 2313329560, 2310628475, ώρες 8:00-19:00 (για τη δημοτική ενότητα Νεάπολης)

2. Κολυμβητήριο Συκεών, Λεχόβου 7, Συκιές, τηλ. 2310200327, ώρες 8:00-16:00 (για τη δημοτική ενότητα Συκεών)

3. Πολιτιστικό-Αθλητικό Κέντρο Πεύκων, Μικράς Ασίας 32, Πεύκα, τηλ : 2310674653, ώρες 8:00-15:00 (για τη δημοτική ενότητα Πεύκων)

4. Μουσικό Κδαπ Αγίου Παύλου, Προέδρου Μυρώνη Β.2, Άγιος Παύλος, τηλ : 2310 210679, ώρες 14:30-19:30 (για τη δημοτική ενότητα Αγ. Παύλου).