Σε κατάσταση υψηλού κινδύνου για την εκδήλωση πυρκαγιάς από αύριο η Θεσσαλονίκη- Απαγορεύεται προληπτικά η κυκλοφορία στο Σέιχ Σου

12 Ιουνίου 2024

Ο δήμαρχος Σίμος Δανιηλίδης και ο αρμόδιος αντιδήμαρχος Πολιτικής Προστασίας Ιωάννης Ζαρίφης καλούν τους πολίτες να σεβαστούν την απόφαση της Περιφέρειας Κ. Μακεδονίας

Απαγορεύεται από αύριο Πέμπτη 13 Ιουνίου, στις 10 το πρωί έως και την Παρασκευή 14 Ιουνίου στις 8 το βράδυ, η κυκλοφορία στο περιαστικό δάσος του Σέιχ Σου λόγω υψηλού κινδύνου εκδήλωσης δασικής πυρκαγιάς στη Μητροπολιτική Ενότητα Θεσσαλονίκης.

Συγκεκριμένα, με απόφαση της Περιφέρειας απαγορεύεται η κυκλοφορία πεζών και κάθε είδους τροχοφόρων στο τμήμα του περιαστικού δάσους Θεσσαλονίκης (Σέιχ Σου), που περικλείεται από την Περιφερειακή Οδό Θεσσαλονίκης, την επαρχιακή οδό Πεύκων – Ασβεστοχωρίου – Εξοχής και την επαρχιακή οδό Θεσσαλονίκης – Πανοράματος – Χορτιάτη.

Τόσο ο δήμαρχος Νεάπολης-Συκεών Σίμος Δανιηλίδης όσο και ο αντιδήμαρχος Πολιτικής Προστασίας Ιωάννης Ζαρίφης καλούν τους πολίτες να σεβαστούν την απόφαση της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας που στοχεύει στην προστασία του δάσους από την πιθανότητα εκδήλωσης πυρκαγιάς.

Παράλληλα οι υπηρεσίες του δήμου Νεάπολης-Συκεών θα βρίσκονται σε εγρήγορση προκειμένου να αντιμετωπιστεί οποιοδήποτε έκτακτο φαινόμενο. Στο δάσος του Σέιχ Σου περιπολούν καθημερινά πυροσβεστικά και εθελοντές της εθελοντικής διασωστικής ομάδας του δήμου ΕΔΟΜΑΚ οι οποίοι συνεργάζονται με τις δυνάμεις της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας. Υπενθυμίζεται ότι ο Σίμος Δανιηλίδης έχει ζητήσει επανειλημμένως την παρουσία πυροσβεστικών οχημάτων μέσα στο δάσος του Σέιχ Σου ώστε να είναι σε θέση να αντιδράσουν άμεσα σε περίπτωση πυρκαγιάς και να μην χαθεί πολύτιμος χρόνος εξαιτίας των καθυστερήσεων που προκαλούν οι εργασίες κατασκευής του fly over.

Να σημειωθεί τέλος ότι η απαγόρευση κυκλοφορίας αφορά και σε άλλες δασικές εκτάσεις στα όρια του πολεοδομικού συγκροτήματος όπως στη δασική έκταση Ωραιοκάστρου (Δασόκτημα Ωραιοκάστρου), -στο Δασόκτημα Πανοράματος (από ΧΔΑ Πλατανάκια μέχρι το Σκοπευτήριο) -στη δασική περιοχή Θέρμης και συγκεκριμένα πλησίον του Περιβαλλοντικού Πάρκου και του Δασοκτήματος Ισενλί.