Πρώτη δικαίωση στον πολύμηνο αγώνα πολιτών και δήμου για την απομάκρυνση της κεραίας κινητής τηλεφωνίας στα Πεύκα – Ο πρόεδρος Πρωτοδικών Θεσσαλονίκης διέταξε την προσωρινή αναστολή λειτουργίας της

11 Ιουνίου 2024

Την ερχόμενη Παρασκευή ενώπιον του Μονομελούς Πρωτοδικείου η εκδίκαση των ασφαλιστικών μέτρων που κατέθεσαν οι κάτοικοι

Ο πολύμηνος αγώνας που έδωσε και συνεχίζει να δίνει η διοίκηση του δήμου Νεάπολης-Συκεών στο πλευρό των δημοτών και κατοίκων κυρίως των Πεύκων όπου αυθαίρετα τοποθετήθηκε από εταιρεία κινητής τηλεφωνίας μία τεράστια κεραία η οποία είναι ορατή και από την περιφερειακή οδό κατέγραψε την πρώτη του δικαστική δικαίωση.

Από το Πρωτοδικείο Θεσσαλονίκης έγινε δεκτή η αίτηση προσωρινής αναστολής της λειτουργίας της κεραίας. Σε περίπτωση μη συμμόρφωσης η εταιρεία κινδυνεύει να καταβάλει το ποσό των 30.000 ευρώ ενώ παράλληλα θα βρεθούν αντιμέτωποι με προσωπική κράτηση οι νόμιμοι εκπρόσωποί της. Μάλιστα η διάρκεια της ποινής θα επιβαρύνεται για κάθε ημέρα παράβασης της προσωρινής διαταγής.

Η εκδίκαση των ασφαλιστικών μέτρων σε βάρος της εταιρίας θα συζητηθεί ενώπιον του Μονομελούς Πρωτοδικείου Θεσσαλονίκης το πρωί της ερχόμενης Παρασκευής 14 Ιουνίου.

Δικαιωμένος δηλώνει ο δήμαρχος Νεάπολης-Συκεών Σίμος Δανιηλίδης ο οποίος βρέθηκε από την πρώτη στιγμή στο πλευρό των δημοτών και κυρίως των κατοίκων των Πεύκων που απαιτούν την μόνιμη διακοπή λειτουργίας της κεραίας και την απομάκρυνσή της από την πυκνοκατοικημένη περιοχή των Πεύκων. «Νιώθουμε φυσικά ικανοποίηση για την απόφαση, και πιο ήρεμοι αφού ανησυχούμε εδώ και μήνες για τις επιπτώσεις που μπορεί να έχει η λειτουργία της κεραίας στην υγεία των συμπολιτών μας. Ελπίζουμε η δικαιοσύνη να πράξει αυτό που πρέπει και στην εκδίκαση των ασφαλιστικών μέτρων την ερχόμενη Παρασκευή», καταλήγει στη δήλωσή του ο κ. Δανιηλίδης.