Kαταφύγιο στα ΚΑΠΗ του δήμου Νεάπολης-Συκεών θα βρίσκουν από αύριο οι ευπαθείς ομάδες του πληθυσμού για την αντιμετώπιση του επερχόμενου καύσωνα

10 Ιουνίου 2024

Έως και την Παρασκευή 14 Ιουνίου θα παραμείνουν ανοιχτά από τις 8 το πρωί ως τις 8 το βράδυ με τις κλιματιζόμενες αίθουσες τους σε λειτουργία

Στη διάθεση δημοτών και κατοίκων θέτει, ενόψει του πρώτου έντονου κύματος καύσωνα του φετινού καλοκαιριού όλους τους χώρους των ΚΑΠΗ η διοίκηση του δήμου Νεάπολης-Συκεών.

Με απόφαση του δημάρχου Νεάπολης-Συκεών Σίμου Δανιηλίδη, ανοιχτά θα παραμείνουν τα ΚΑΠΗ και στις τέσσερις δημοτικές ενότητες καθημερινά από αύριο Τρίτη 11 Ιουνίου έως την Παρασκευή 14 Ιουνίου από τις 8 το πρωί έως τις 8 το βράδυ προκειμένου οι συμπολίτες μας που το επιθυμούν να καταφεύγουν στις κλιματιζόμενες αίθουσες τους για προστασία από τον καύσωνα.

«Η κλιματική κρίση έχει επιπτώσεις μεταξύ των οποίων και τα ανυπόφορα καλοκαίρια με συνεχή κύματα καύσωνα. Ο πρώτος καύσωνας για το φετινό καλοκαίρι που συνοδεύεται και από κύμα αφρικανικής σκόνης μας κινητοποιεί κι έτσι σε συντονισμό με τους αντιδημάρχους Πολιτικής Προστασίας Ιωάννη Ζαρίφη και Κοινωνικής Πολιτικής Ειρήνη Καγιαμπίνη λαμβάνουμε τα μέτρα μας και διαθέτουμε τους κλιματιζόμενους χώρους των ΚΑΠΗ μας για τους συμπολίτες μας που έχουν ανάγκη», τονίζει ο δήμαρχος Σίμος Δανιηλίδης, καλώντας παράλληλα όσους ανήκουν τις ευπαθείς ομάδες να προνοήσουν και να προσαρμόσουν τις καθημερινές τους συνήθειες στις έκτακτες καιρικές συνθήκες. «Ας μην ξεχνάμε τους ηλικιωμένους συγγενείς και φίλους, όπως δεν τους ξεχνούν και οι κοινωνικές υπηρεσίες του δήμου μας αυτές τις μέρες και ιδιαίτερα το πρόγραμμα Βοήθεια στο Σπίτι το οποίο είναι στη διάθεση των ωφελούμενων για οτιδήποτε χρειαστούν» καταλήγει.

Ενημερωτικές ομιλίες για την προστασία από τον καύσωνα

Παράλληλα συνεχίζονται οι ενημερωτικές ομιλίες στα μέλη των ομάδων ενεργοποίησης που λειτουργούν στα ΚΑΠΗ με θέμα «Τρόποι προστασίας από τον καύσωνα».Μετά από το Β΄ΚΑΠΗ Νεάπολης, το Β΄ΚΑΠΗ Συκεών και το ΚΑΠΗ Ευαγγελίστριας οι νοσηλεύτριες των ΚΑΠΗ Ευαγγελία Γάκη και Άνια Λαμπίδου θα μιλήσουν αύριο Τρίτη (11 Ιουνίου) στις 11 το πρωί στο Α΄ ΚΑΠΗ Συκεών και την Πέμπτη (13 Ιουνίου) στις 10:30 το πρωί στο Α΄ΚΑΠΗ Νεάπολης.

Τι κάνουμε και τι όχι στα 40άρια

Όσο διαρκούν οι υψηλές θερμοκρασίες οι οποίες σε ορισμένες περιπτώσεις ξεπερνούν και τους 40 βαθμούς Κελσίου είναι καλό να αποφεύγουμε την έκθεση στον ήλιο και τις άσκοπες μετακινήσεις, να λαμβάνουμε μέτρα αυτοπροστασίας από τις υψηλές θερμοκρασίες κατά τις αναγκαίες μετακινήσεις μας όπως πχ να φοράμε ανοιχτόχρωμα ρούχα, καπέλο και γυαλιά ηλίου, να πίνουμε άφθονα υγρά, να αποφεύγουμε τη βαριά σωματική εργασία και να προσέχουμε τη διατροφή μας. Ιδιαίτερη προσοχή οφείλουμε να δίνουμε στους ανθρώπους μεγαλύτερης ηλικίας, στα βρέφη και στα παιδιά και σε όσους λαμβάνουν φαρμακευτική αγωγή ελέγχοντας αν χρειάζεται ρύθμιση κατά τη διάρκεια των ημερών με πολύ υψηλές θερμοκρασίες.

Όπως προαναφέραμε τα ΚΑΠΗ του δήμου Νεάπολης-Συκεών θα λειτουργούν από τις 8 το πρωί ως τις 8 το απόγευμα από σήμερα Τρίτη 11 έως την Παρασκευή 14 Ιουνίου.

ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ ΣΥΚΕΩΝ

Β' Κ.Α.Π.Η. Συκεών και «Βοήθεια στο Σπίτι»

Επταπυργίου 80, Συκιές, Τ.Κ. 56626

Γ' Κ.Α.Π.Η. Συκεών

Μεσολογγίου 54 και Περγάμου 2 γωνία, Συκιές, Τ.Κ. 56626

ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ ΝΕΑΠΟΛΗΣ

Α' Κ.Α.Π.Η. Νεάπολης και «Βοήθεια στο Σπίτι»,

Κουντουριώτου 29, Νεάπολη, Τ.Κ. 56728

Β' Κ.Α.Π.Η. Νεάπολης και «Βοήθεια στο Σπίτι» ,

Δ. Κομνηνού 3, Νεάπολη, Τ.Κ. 56727

ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ ΠΕΥΚΩΝ

Κ.Α.Π.Η. Πεύκων

Ειρήνης 19 (Δημοτικό Κατάστημα Πεύκων), Πεύκα, Τ.Κ. 57010

ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ ΑΓΙΟΥ ΠΑΥΛΟΥ

Κ.Α.Π.Η. Αγίου Παύλου και «Βοήθεια στο Σπίτι»,

Λεωφόρος Όχι 7 με Αγίου Παύλου 1, Τ.Κ. 55438

Τηλ: 2310207361

Κ.Α.Π.Η. Ευαγγελίστριας

Καλής Ελπίδος 54, Άγιος Παύλος, Τ.Κ. 54636

Info

Για περισσότερες πληροφορίες οι πολίτες μπορούν να απευθύνονται στην αντιδημαρχία Πολιτικής Προστασίας τηλ: 2313 313 436

και στην αντιδημαρχία Κοινωνικής Πολιτικής τηλ: 2313 313 116.