Παίρνουν τα απολυτήριά τους και το γιορτάζουν οι μαθητές και οι μαθήτριες από το Σχολείο Ελληνικής Γλώσσας του δήμου Νεάπολης-Συκεών

10 Ιουνίου 2024

Η τελετή λήξης της σχολικής χρονιάς θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 13 Ιουνίου με τους 56 μαθητές/τριες που προέρχονται από χώρες όπως η Αλβανία, η Ρωσία αλλά και ο… Παναμάς να παραλαμβάνουν τις βεβαιώσεις επιτυχούς παρακολούθησης

Τη χαρά της επιβράβευσης των κόπων τους θα έχουν την ευκαιρία να γευτούν 56 μαθητές και μαθήτριες του Σχολείου Ελληνικής Γλώσσας του δήμου Νεάπολης-Συκεών, την ερχόμενη Πέμπτη 13 Ιουνίου στις 7μμ

Στο πλαίσιο της τελετής λήξης της σχολικής χρονιάς 2023-2024 που θα πραγματοποιηθεί στο θέατρο ΘΕΣΠΙΣ (Λαγκαδά 120 και Νυμφαίου, Νεάπολη) θα παραλάβουν βεβαιώσεις επιτυχούς παρακολούθησης για τη σχολική χρονιά 2023-2024, υπογεγραμμένες από τον δήμαρχο Σίμο Δανιηλίδη και τον καθηγητή του ΑΠΘ Αθανάσιο Αϊδίνη, που είναι επιστημονικός υπεύθυνος του προγράμματος εκ μέρους του Παιδαγωγικού Τμήματος του ΑΠΘ.

Η γιορτή θα έχει και συνέχεια αφού οι μαθητές και οι μαθήτριες προετοίμασαν και θα παρουσιάσουν μία θεατρική κωμωδία για να κλείσουν με τέχνη και χιούμορ τη χρονιά που πέρασε σε μια εκδήλωση ανοιχτή στο κοινό. Η παράσταση έχει τίτλο «Το δωμάτιο με τους Μανδαρίνους» του Ρομπέρ Τομά και αφορά μια κωμική ιστορία που λαμβάνει χώρα σε ξενοδοχείο του Παρισιού. Τη σκηνοθεσία επιμελείται η Ρούλα Αγγελίδου ενώ παίζουν οι μαθήτριες Ιρίνα Εσιάβα, Ξένια Οκσάνα και Ευγενία Μαλούσινα Βασιλείου.

Δυο λόγια για το Σχολείο Ελληνικής Γλώσσας

Από το 2009 οπότε και ξεκίνησε τη λειτουργία του το Σχολείο Ελληνικής Γλώσσας του δήμου Νεάπολης-Συκεών σε συνεργασία με την ΚΕΥΝΣ και την υποστήριξη του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης του ΑΠΘ, εκατοντάδες μαθητές και μαθήτριες, πρόσφυγες ή μετανάστες έχουν παρακολουθήσει μαθήματα ελληνικής γλώσσας και έχουν λάβει ολοκληρώνοντας τη φοίτησή τις βεβαιώσεις τους. Τα μαθήματα πραγματοποιούνται σε ειδικά διαμορφωμένη αίθουσα στο 2ο όροφο του δημοτικού καταστήματος Νεάπολης (Ελ. Βενιζέλου 125). Επιπλέον, στο πλαίσιο του σχολείου λειτουργεί τμήμα προετοιμασίας για τις εξετάσεις απόκτησης Ελληνικής Ιθαγένειας με 51 άτομα να συμμετέχουν κατά τη φετινή σχολική χρονιά 2023-2024 όπου τα μαθήματα έγιναν διαδικτυακά, παρουσιάζοντας αύξηση σε σχέση με πέρυσι.

Φέτος στο σχολείο φοίτησαν συνολικά 76 άτομα, εκ των οποίων 63 γυναίκες και 13 άντρες. Το μεγαλύτερο ποσοστό 28% είναι αλβανικής καταγωγής, 25% από τη Ρωσία, 17% από την Ουκρανία, 17% από την Αρμενία, 5% από τη Γεωργία, 3% από τη Γαλλία, 3% από τον Παναμά κ.α.

Κάθε χρόνο οι μαθητές και οι μαθήτριες παρακολουθούν αλλά και συμμετέχουν σε εκδηλώσεις που πραγματοποιούνται από το δήμο Νεάπολης-Συκεών, όπως η «Βαλκανική πλατεία» στις αρχές κάθε Σεπτέμβρη, όπου το Σχολείο Ελληνικής Γλώσσας δίνει δυναμικό «παρών» με δικό του περίπτερο ενημερώνοντας το κοινό για τις δράσεις του.