Σίμος Δανιηλίδης: Δεν μας αρκεί το λίγο πράσινο στους χώρους της ΔΕΘ που υπόσχεται το Υπερταμείο για τη Θεσσαλονίκη- Θέλουμε τώρα ένα καταπράσινο Μητροπολιτικό Πάρκο στο κέντρο και νέα ΔΕΘ στη Σίνδο

6 Ιουνίου 2024

Ανοιχτή επιστολή του δημάρχου Νεάπολης-Συκεών στον πρωθυπουργό, τους πολιτικούς αρχηγούς, τους βουλευτές, τους περιφερειάρχες και τους συναδέλφους του δημάρχους της Βόρειας Ελλάδας

Την ξεκάθαρη πρότασή του για την αξιοποίηση του δημόσιου χώρου όπου σήμερα βρίσκεται η ΔΕΘ και την μεταφορά του εκθεσιακού κέντρου σε υπερσύγχρονες εγκαταστάσεις με τη δυνατότητα φιλοξενίας διεθνών συνεδρίων στη Σίνδο επαναφέρει ο δήμαρχος Νεάπολης-Συκεών Σίμος Δανιηλίδης μετά την έγκριση από την αρμόδια Κυβερνητική Επιτροπή της εισήγησης του Υπερταμείου για τη δήθεν ανάπλαση της ΔΕΘ με σύμβαση παραχώρησης 35 ετών και με τη σύμπραξη ιδιωτικού και δημοσίου τομέα προκειμένου να διασφαλιστούν €300.000.000 δηλαδή ο προϋπολογισμός του έργου.

Στην ανοιχτή επιστολή του προς τον πρωθυπουργό Κυριάκο Μητσοτάκη, τους αρχηγούς των κοινοβουλευτικών κομμάτων, τους βουλευτές, τους περιφερειάρχες και τους συναδέλφους του δημάρχους περιγράφει την πρόταση η οποία για τον ίδιο αποτελεί και την μοναδική ελπίδα για τον πρασινισμό αλλά και για την αναπτυξιακή προοπτική της Θεσσαλονίκης.

Το πλήρες κείμενο της ανοιχτής επιστολής του Σίμου Δανιηλίδη έχει ως εξής:

«Η άμεση μετεγκατάσταση της ΔΕΘ από το κέντρο της Θεσσαλονίκης έτσι ώστε εκεί που βρίσκεται τώρα ένα έκτρωμα που δεν ταιριάζει με την ιστορία και την αισθητική της να δημιουργηθεί ένα Μητροπολιτικό Πράσινο πάρκο, είναι η μόνη ξεκάθαρη πρόταση και η μοναδική ελπίδα για τη Θεσσαλονίκη.

Στην κρίσιμη καμπή που βρισκόμαστε για τη ΔΕΘ, οι εκπτώσεις στις απαιτήσεις μας αφήνουν χώρο στην απληστία των Real Estate που φυσικά αδιαφορούν για τις αναλογίες πρασίνου ανά κάτοικο, για την ποιότητα του αέρα που αναπνέουν τα παιδιά μας, για τα καρκινογόνα αιωρούμενα μικροσωματίδια που αυξάνονται επικίνδυνα όσο βαθαίνει η κλιματική κρίση και ετοιμάζεται να δώσει τη θέση της στο κλιματικό χάος. Απαιτούμε τώρα:

-Την άμεση μετεγκατάσταση της ΔΕΘ στα δυτικά με την παράλληλη κατεδάφιση όλων των κτισμάτων που συναποτελούν το εκθεσιακό κέντρο πέραν αυτών που είναι διατηρητέα. Άλλωστε η πλειονότητα των κτιρίων προσβάλλουν με την αισθητική τους την ιστορία της πόλης

-Τη δημιουργία στους χώρους που σήμερα καταλαμβάνει η ΔΕΘ ενός καταπράσινου Μητροπολιτικού Πάρκου που θα συμβάλει στη δημιουργία του Πράσινου Πετάλου το οποίο θα ξεκινάει από την παραλία θα περιλαμβάνει το πρώην στρατιωτικό νοσοκομείο 424 την περιοχή της Αγίας Φωτεινής, το Γ’ Σώμα Στρατού που ως Νατοϊκό πλέον στρατηγείο θα πρέπει να μεταφερθεί εκτός πόλης, την Ευαγγελίστρια (στα πρώην κοιμητήρια και πέριξ με τις απαραίτητες απαλλοτριώσεις που δεσμεύεται να ολοκληρώσει ο δήμος μας), τους Κήπους του Πασά, το περιαστικό δάσους και μέσω των Μετεώρων Πολίχνης θα φτάνει στο 424 ΓΣΝ και από εκεί μέσω Ευκαρπίας και ΤΙΤΑΝ στο Καλοχώρι. Δεκάδες χιλιάδες φυτεύσεις σε δημόσιους χώρους θα δώσουν στην πόλη ένα «Πράσινο Πέταλο» το οποίο θα της επιτρέψει να ανασάνει.

-Τη δημιουργία στη δημόσια έκταση που επελέγη ήδη από τις αρχές της δεκαετίας του 2000 στη Σίνδο, ενός υπερσύγχρονου Εκθεσιακού και Συνεδριακού κέντρου. Ενός κέντρου που θα δώσει στη Θεσσαλονίκη το προφίλ της πόλης που έχει τη δυνατότητα να φιλοξενεί διεθνείς εκθέσεις υψηλών προδιαγραφών και θα την επανατοποθετήσει στον παγκόσμιο χάρτη των πόλεων-διεθνών εκθεσιακών και συνεδριακών κέντρων επιτρέποντάς της να διεκδικήσει επάξια την ΕΧPO. Η άμεση δημιουργία μεγάλου Μητροπολιτικού Πάρκου στο κέντρο της πόλης αφορά την ίδια μας τη ζωή κι αν διαθέτουμε την παραμικρή ευαισθησία απέναντι στον άνθρωπο και την ποιότητα της ζωής του πρέπει να πούμε «όχι» στην τσιμεντοποίηση που κρύβει μέσα του το σχέδιο δήθεν ανάπλασης της ΔΕΘ που προκρίνει το Υπερταμείο. Πρόκειται για σχέδιο που φορτώνει το χώρο με άσχετη και αχρείαστη δόμηση και αντιμετωπίζει την έκταση στο κέντρο της Θεσσαλονίκης σαν οικόπεδο προς ανοικοδόμηση με όρους Real Estate. Όπως επισημάναμε σε πρόσφατη συνάντησή μας με τους εκπροσώπους της Κίνησης Πολιτών «ΔΕΘ Μητροπολιτικό Πάρκο για μία Βιώσιμη Θεσσαλονίκη», η αντιπαροχή στον επενδυτή δεν αφήνει χώρο για Μητροπολιτικό Πράσινο Πάρκο το οποίο υποτίθεται πως προβλέπεται και είναι απολύτως αναγκαίο για το πυκνοδομημένο κέντρο της πόλης. Εφόσον όλες και όλοι όσοι ασχολούμαστε με τα κοινά υποστηρίζουμε πως αγωνιζόμαστε καθημερινά με αποκλειστικό γνώμονα την βελτίωση των όρων ποιότητας ζωής για όλους μας και ιδιαίτερα για τις γενιές που έρχονται, οφείλουμε να κατανοήσουμε ότι ο δρόμος που ανοίγεται μπροστά μας για τη ΔΕΘ είναι μονόδρομος. Οφείλουμε να ακολουθήσουμε τη βιώσιμη πρακτική των ιστορικών ευρωπαϊκών μητροπόλεων αλλά και των πόλεων με ιστορία όπως η Θεσσαλονίκη. Οι στρογγυλοποιήσεις και οι συμβιβασμοί δεν αποτελούν στην περίπτωση της ΔΕΘ ένδειξη καλής θέλησης και προσπάθεια συνεννόησης αλλά υποθηκεύουν για άλλη μία φορά το μέλλον της πόλης και των παιδιών μας στα ανεξέλεγκτα οικονομικά συμφέροντα σε μία περίοδο κατά την οποία δυστυχώς η ίδια η φύση μας δείχνει με τον χειρότερο τρόπο πως δεν υπάρχουν περιθώρια θεραπείας και η καταστροφή στην οποία τώρα θα συναινέσουμε θα είναι μη αναστρέψιμη. Και μην ξεχνάμε: Οποιαδήποτε ανοχή τώρα, θα γίνει συνενοχή στο έγκλημα που επιχειρείται».