Σε λειτουργία το Σαββατοκύριακο υπηρεσίες του δήμου Νεάπολης-Συκεών για τις ευρωεκλογές της 9ης Ιουνίου

5 Ιουνίου 2024

Θα εξυπηρετούν τους ψηφοφόρους με στόχο την διευκόλυνσή τους και την ομαλή διεξαγωγή των εκλογών

Με στόχο τη διευκόλυνση των πολιτών που θα προσέλθουν στις κάλπες και την ομαλή διεξαγωγή της ψηφοφορίας στις ευρωεκλογές της ερχόμενης Κυριακής 9 Ιουνίου ο δήμος Νεάπολης-Συκεών έχει προβλέψει τη λειτουργία των τμημάτων του που σχετίζονται με την εκλογική διαδικασία κατά τη διάρκεια του Σαββατοκύριακου.

Στο πλαίσιο αυτό, τα δημοτολόγια στο δημαρχείο Συκεών (Ι. Μιχαήλ & Στρ. Σαράφη 1) θα παραμείνουν ανοιχτά το Σάββατο 8 Ιουνίου από τις 8 το πρωί έως τις 12 το βράδυ και την Κυριακή 9 Ιουνίου από τις 6 το πρωί έως τις 7 το απόγευμα. Επίσης, για την εξυπηρέτησή τους οι εκλογείς ή την επίλυση τυχόν προβλημάτων κατά την ημέρα των εκλογών (9/6) μπορούν να προσέρχονται και στο δημοτικό κατάστημα Νεάπολης (Ελ. Βενιζέλου 125) από τις 6 π.μ. έως τις 6 μ.μ.

Για πληροφορίες ή διευκρινήσεις οι πολίτες μπορούν να επικοινωνούν με τις υπηρεσίες στα τηλέφωνα: (Δημοτολόγιο) 2313 313 135, 136, 137

Ανοιχτά και όλα τα ΚΕΠ

Όλα τα ΚΕΠ του δήμου Νεάπολης-Συκεών που λειτουργούν στις τέσσερις δημοτικές ενότητες (Νεάπολης, Συκεών, Πεύκων και Αγίου Παύλου) θα είναι ανοιχτά την Κυριακή των εκλογών από τις 6.30 π.μ. έως τις 7:30 μ.μ. και θα ασχολούνται αποκλειστικά και μόνο με υποθέσεις σχετικές με την εκλογική διαδικασία.

Το Σάββατο 08.06.2023 η λειτουργία των ΚΕΠ ακολουθεί την κανονική, προγραμματισμένη ροή εξυπηρέτησης του κοινού για όλες τις διαδικασίες, δηλ. από τις 8 π.μ. έως τις 13.30 μ.μ..

Εξυπηρέτηση ΑΜΕΑ

Ο δήμος Νεάπολης-Συκεών για να διευκολύνει τα άτομα με αναπηρίες ώστε να ασκήσουν το εκλογικό τους δικαίωμα χωρίς προβλήματα έχει προβλέψει τη λειτουργία υπηρεσίας υποδοχής και υποστήριξής τους από τις 7 π.μ έως τις 7 μ.μ της Κυριακής 9 Ιουνίου 2024 σε όλα τα εκλογικά κέντρα.

Παραλαβή εκλογικού υλικού

Η παράδοση των σάκων με το εκλογικό υλικό στους δικαστικούς αντιπροσώπους, θα γίνει την Παρασκευή 07.06.2024 και ώρες 15:00-22:00, στο 1ο – 5ο Δημοτικά Σχολεία Συκεών (Ζαχ. Γουναρίδη & Μ. Μερκούρη), καθώς και το Σάββατο 08/06/2023 07:00-15:00 στο ίδιο σχολικό συγκρότημα (απαραίτητη η προσκόμιση του διοριστηρίου και της ταυτότητας του δικαστικού αντιπροσώπου ή του εξουσιοδοτούμενου απ’ αυτόν προσώπου).

Πού ψηφίζω;

Το Σάββατο 8 Ιουνίου από τις 8 το πρωί έως τις 12 το βράδυ στο δημαρχείο Συκεών όσοι πολίτες επιθυμούν μπορούν να ενημερώνονται δια ζώσης για το εκλογικό τμήμα στο οποίο ψηφίζουν. Η ίδια υπηρεσία θα είναι διαθέσιμη και την Κυριακή των εκλογών από τις 7 π.μ έως τις 7 μ.μ.

Οι πολίτες μπορούν να ενημερώνονται για το εκλογικό τμήμα στο οποίο ψηφίζουν και από την ηλεκτρονική πλατφόρμα «Μάθε πού ψηφίζεις» στην ιστοσελίδα του υπουργείου Εσωτερικών εδώ.

Τέλος αξίζει να σημειωθεί ότι σε εγρήγορση θα βρίσκονται οι υπηρεσίες μηχανοργάνωσης, ηλεκτροφωτισμού και καθαριότητας του δήμου Νεάπολης-Συκεών την Κυριακή 9 Ιουνίου από την έναρξη της ψηφοφορίας έως την ολοκλήρωσή της.

ΕΚΛΟΓΙΚΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΝΕΑΠΟΛΗΣ-ΣΥΚΕΩΝ

ΔΗΜ. ΕΝΟΤΗΤΑ ΣΥΚΕΩΝ