Φυτεύσεις στον αύλειο χώρο του Κοινωνικού Παντοπωλείου και του Connect Family αύριο το πρωί με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος στις 5 Ιουνίου

3 Ιουνίου 2024

Από τις 10 π.μ με την κατάλληλη ενδυμασία και διάθεση φιλική προς το περιβάλλον όσοι επιθυμούν μπορούν να συμμετάσχουν στη δράση

Καθώς πλησιάζει η 5η Ιουνίου ημερομηνία κατά την οποία τιμάται η Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος, στο δήμο Νεάπολης-Συκεών οργανώνονται εκδηλώσεις με στόχο την ανάδειξη της σημασίας προστασίας του περιβάλλοντος. Μία από τις δράσεις που οργανώνονται αύριο Τρίτη από το Connect Family σε συνεργασία με τον δήμο και συγκεκριμένα την αντιδημαρχία Περιβάλλοντος και Πρασίνου είναι αυτή της φύτευσης λουλουδιών και αρωματικών φυτών στο προαύλιο του Connect Family και του Κοινωνικού Παντοπωλείου του δήμου (Καραβαγγέλη 9, Συκιές). Στόχος της πρωτοβουλίας είναι να αναδειχθεί η ανάγκη της προστασίας του περιβάλλοντος και η σημασία που έχει να το προσεγγίζουμε όλοι μας από μικρή ηλικία με σεβασμό και με αγάπη.

Όπως τονίζει μεταξύ άλλων στο μήνυμά του με αφορμή την ημέρα Περιβάλλοντος αλλά και τη συγκεκριμένη δράση ο δήμαρχος Νεάπολης-Συκεών Σίμος Δανιηλίδης «Το περιβάλλον εδώ και χρόνια εκπέμπει SOS και αυτοί που μπορούν όντως να λάβουν σημαντικές αποφάσεις για την προστασία του το αγνοούν. Εμείς στο δήμο Νεάπολης-Συκεών δεν ασχολούμαστε με το περιβάλλον μόνο την ημέρα αυτή αλλά με μία σειρά από αποφάσεις και πρωτοβουλίες μας βάζουμε το δικό μας λιθαράκι στην προστασία του».

Από την πλευρά τους οι διοργανωτές προτρέπουν τον κόσμο να προσέλθει «με άνετα ρούχα και περιβαλλοντική διάθεση» και υπόσχονται ένα «δροσιστικό κλείσιμο»!

Info:

Πότε: Τρίτη 4 Ιουνίου στις 10:00

Πού; Στο Κέντρο Ημέρας στήριξης για την Οικογένεια-CONNECT FAMILY (2313 115034), Καραβαγγέλη 9, Συκιές