Δήμος Νεάπολης-Συκεών: Συστάσεις για την προφύλαξη του πληθυσμού από την αφρικανική σκόνη

3 Ιουνίου 2024

Υπενθύμιση των μέτρων που προβλέπει η σχετική εγκύκλιος του υπουργείου Υγείας

Με αφορμή το φαινόμενο της αφρικανικής σκόνης το οποίο επηρεάζει την ελληνική επικράτεια ο δήμος Νεάπολης-Συκεών υπενθυμίζει στους δημότες και τους κατοίκους τα μέτρα προστασίας που προβλέπει η σχετική εγκύκλιος του υπουργείου Υγείας.

Όπως αναφέρει «το φαινόμενο μπορεί να επηρεάσει τη υγεία οποιουδήποτε ατόμου, όμως συστήνεται ιδιαίτερη προσοχή στις ακόλουθες ευάλωτες ομάδες:

i. Παιδιά και βρέφη

ii. Ηλικιωμένα άτομα

iii. Άτομα με παθήσεις στους πνεύμονες

iv. Άτομα με χρόνιες καρδιοαναπνευστικές παθήσεις».

Πιο συγκεκριμένα και ανάλογα με τα επίπεδα συγκέντρωσης των αιωρούμενων σωματιδίων, όπως αυτά ανακοινώνονται από τις αρμόδιες Υπηρεσίες (Υπουργείο Περιβάλλοντος, Περιφερειακές Υπηρεσίες Περιβάλλοντος) η εγκύκλιος κάνει συστάσεις στο γενικό πληθυσμό και σε άτομα αυξημένου κινδύνου οι οποίες προβλέπουν από τον περιορισμό της έντονης σωματικής άσκησης μέχρι την αποφυγή κάθε δραστηριότητας και την παραμονή σε κλειστούς χώρους.

Πληροφορίες σχετικά με την πρόγνωση της εξέλιξης των φαινομένων μεταφοράς σκόνης μπορούν να αναζητηθούν στη σελίδα του προγράμματος «Κοπέρνικος» της ΕΕ στον παρακάτω σύνδεσμο: https://atmosphere.copernicus.eu/charts/packages/cams_air_quality/

Ακολουθεί ο πίνακας με τις συστάσεις του υπουργείου Υγείας.

Ολόκληρη η εγκύκλιος εδώ.