Έως την Κυριακή 9 Ιουνίου οι αιτήσεις για τα θερινά σχολεία του δήμου Νεάπολης-Συκεών

31 Μαΐου 2024

Το πρόγραμμα θερινής δημιουργικής απασχόλησης αφορά παιδιά από 5 έως 12 ετών και θα «τρέξει» από τις 17 Ιουνίου έως τις 2 Αυγούστου

Άρχισε σήμερα Παρασκευή 31 Μαΐου η υποβολή αιτήσεων για το πρόγραμμα θερινής δημιουργικής απασχόλησης 2024 στα κέντρα του δήμου Νεάπολης-Συκεών που θα τρέξει από τις 17 Ιουνίου έως τις 2 Αυγούστου και αφορά παιδιά από 5 έως 12 ετών.

Οι ώρες λειτουργίας του θερινού σχολείου είναι καθημερινά από τις 7:30 το πρωί έως και τις 4:30 το απόγευμα ενώ οι σχολικές μονάδες στις οποίες θα λειτουργήσει είναι οι εξής:

Για τους κατοίκους της Δημοτικής Ενότητας Συκεών και Αγίου Παύλου:

2ο Δημοτικό Σχολείο Συκεών (Οδ. Φωκά 17 – Ναούσης, Συκιές)

Για τους κατοίκους της Δημοτικής Ενότητας Νεάπολης

10ο Δημοτικό Σχολείο Νεάπολης (Φρ. Ρούσβελτ, Στρεμπενιώτη, Νεάπολη)

Για τους κατοίκους της Δημοτικής Ενότητας Πεύκων:

2ο Δημοτικό Σχολείο Πεύκων (Τριών Ιεραρχών 5, Πεύκα)

Αιτήσεις μέχρι την Κυριακή 9 Ιουνίου

Οι αιτήσεις συμμετοχής θα γίνονται δεκτές έως και την Κυριακή 9 Ιουνίου 2024, ενώ κατάθεση δικαιολογητικών θα γίνεται:

·Ηλεκτρονικά στη διεύθυνση kdap2020.ns@gmail.com, είτε

·Με φυσική παρουσία έως και την Παρασκευή 7 Ιουνίου 2024, στα παρακάτω κτήρια:

Πολιτιστικό Κέντρο Συκεών, τηλ: 2310638058 (για Συκιές κι Άγιο Παύλο) και ώρες 09:00-16:00

Γραφείο Αθλητισμού Νεάπολης, τηλ: 2310628475 (για Νεάπολη) και ώρες 09:00-16:00

Πολιτιστικό Κέντρο Πεύκων, τηλ: 2310674653 (για Πεύκα) και ώρες 09:00-16:00

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επιλέξουν μόνο ένα θερινό σχολείο ενώ θα ενημερωθούν για την πορεία της αίτησής τους και για την εγγραφή στο σχολείο μετά τη λήξη της προθεσμίας υποβολής.

Προτεραιότητα συμμετοχής έχουν οι δικαιούχοι του προγράμματος της Ε.Ε.Τ.Α.Α. , οι δημότες και οι κάτοικοι του δήμου Νεάπολης-Συκεών και τα παιδιά εργαζόμενων γονέων.

Δικαιολογητικά

Α. Για τους δικαιούχους του προγράμματος «Προσχολικής αγωγής και δημιουργικής απασχόλησης παιδιών»:

1) Συμπληρωμένη αίτηση (μπορείτε να την βρείτε εδώ και στην ιστοσελίδα του ΚΔΑΠ www.e-kdap.gr)

2) Πρόσφατη ιατρική βεβαίωση (σε περίπτωση που δεν την έχετε ήδη προσκομίσει στο ΚΔΑΠ)

3) Πρόσφατο πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης (τελευταίου τριμήνου σε περίπτωση που δεν τo έχετε ήδη προσκομίσει στο ΚΔΑΠ)

Β. Για όσους δεν είναι δικαιούχοι του προγράμματος αλλά είναι δημότες του δήμου Νεάπολης -Συκεών:

3) Πρόσφατο πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης (τελευταίου τριμήνου)

4) Βεβαίωση εργασίας και των δύο γονέων από τον εργοδότη.

Γ. Για όσους δεν είναι δικαιούχοι του προγράμματος αλλά είναι κάτοικοι του δήμου Νεάπολης -Συκεών:

3) Πρόσφατο πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης (τελευταίου τριμήνου)

4) Λογαριασμός ΔΕΚΟ (ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΕΥΑΘ) ή εκκαθαριστικό ή επικυρωμένο συμβόλαιο κατοικίας στο όνομα του γονέα, από τα οποία να προκύπτει η μόνιμη κατοικία)

5) Βεβαίωση εργασίας και των δύο γονέων από τον εργοδότη.