«Εν δράσει» Μαζί: Εθελοντισμός και Πολιτική Προστασία πρωταγωνίστησαν στη δράση του δήμου Νεάπολης-Συκεών που γίνεται πλέον θεσμός

28 Μαΐου 2024

Ολοκληρώθηκε με μεγάλη επιτυχία και τη συμμετοχή περισσότερων από 1.300 μαθητών/τριων το πενθήμερο που διοργάνωσαν οι αντιδημαρχίες Πολιτικής Προστασίας, Καθαριότητας και Πρασίνου σε συνεργασία με το ΔΥΟΠΠ

Ένας θηλυκός γερμανικός ποιμενικός της Εθελοντικής Διασωστικής Ομάδας «Τα Αρκούδια» που ακούει στο όνομα Feli (από το Felicity που σημαίνει ευτυχία) και είναι εκπαιδευμένος να εντοπίζει ανθρώπινη ζωή σε συντρίμμια αναδείχθηκε σε… MVP του φετινού «Εν δράσει» Μαζί του δήμου Νεάπολης-Συκεών.

Όπως ανέφερε στην εκδήλωση για την ολοκλήρωση της δράσης ο αν. προϊστάμενος Πολιτικής Προστασίας του δήμου Μηνάς Μοναστηρίδης η Feli ήταν στη Δενδροφυτεία Συκεών, από τις 20 έως τις 24 Μαΐου και υποδέχθηκε, μαζί με τους υπεύθυνους των οργανώσεων και των φορέων που συμμετείχαν, μικρούς και μεγάλους αποδεικνύοντας με την παρουσία της τη σημασία που έχει η προετοιμασία και η ενημέρωση στην αντιμετώπιση έκτακτων καταστάσεων.

Από την πλευρά του ο αντιδήμαρχος Πολιτικής Προστασίας Ιωάννης Ζαρίφης ανέφερε ότι στη φετινή διοργάνωση που διήρκησε πέντε ημέρες, μία επιπλέον από την περυσινή που ήταν και η πρώτη, περισσότερα από 1.300 παιδιά (από 1.000 που ήταν πέρυσι) από σχολεία του δήμου και τουλάχιστον 1.000 πολίτες παρακολούθησαν μεταξύ άλλων επιδείξεις για την παροχή πρώτων βοηθειών σε τραυματία, ΚΑΡΠΑ, τη ρίψη νερού από πυροσβεστικά οχήματα αλλά τον τρόπο διάσωσης τραυματία με καταρρίχηση.

Για το σκοπό αυτό στο χώρο της Δενδροφυτείας δημιουργήθηκαν τομείς, στήθηκαν σκηνές καθώς και ένας εντυπωσιακός πύργος ύψους 8 μέτρων!

Παράλληλα οι επισκέπτες είχαν την ευκαιρία να πάρουν μέρος σε βιωματικά παιχνίδια καθώς και εργαστήρια για τη βιοποικιλότητα, τα απειλούμενα είδη στη φύση, την κλιματική αλλαγή, την κυκλική οικονομία κ.α.

Την ικανοποίησή του για την εξαιρετικά πετυχημένη διοργάνωση εξέφρασε ο δήμαρχος Νεάπολης-Συκεών Σίμος Δανιηλίδης ο οποίος ευχαρίστησε όλους τους εμπλεκόμενους φορείς αλλά και τους εργαζόμενους του δήμου οι οποίοι κατέβαλλαν κάθε δυνατή προσπάθεια προκειμένου να μετατραπεί το Άλσος σε ένα τεράστιο βιωματικό εργαστήρι για τον εθελοντισμό και την πολιτική προστασία.

«Το «Εν δράσει» Μαζί ανήκει πλέον στους θεσμούς του δήμου Νεάπολης-Συκεών ακριβώς όπως είναι τα Μερκούρεια, η Βαλκανική Πλατεία, το Πράσινο Μπαλκόνι κ.α.» σημείωσε ο Σίμος Δανιηλίδης και πρόσθεσε: «Είχαμε δεσμευθεί για τη συνέχιση της δράσης, δεσμευόμαστε πλέον για την ενίσχυση και την καθιέρωσή της στη συνείδηση δημοτών και κατοίκων καθώς το περιεχόμενό της συνδέεται άμεσα και με τον μεγαλύτερο κίνδυνο που πλέον απειλεί τον πλανήτη, την κλιματική κρίση και τα φαινόμενα που τη συνοδεύουν».

Ο δήμαρχος Νεάπολης-Συκεών που απένειμε τιμητική πλακέτα στον Μηνά Μοναστηρίδη που είναι η «ψυχή» της δράσης αλλά και στον πρώην αντιδήμαρχο Πολιτικής Προστασίας Τάσο Τσακιρίδη επί ημερών του οποίου έγινε η πρώτη διοργάνωση, αναφέρθηκε τέλος στη σημασία της συνεργασίας ανάμεσα σε φορείς και υπηρεσίες που εμπλέκονται στην αντιμετώπιση έκτακτων καταστάσεων και κατέληξε επισημαίνοντας για μια ακόμη φορά ότι η πολιτεία μεταβιβάζει αρμοδιότητες στην Τοπική Αυτοδιοίκηση, χωρίς όμως να εξασφαλίζει τα απαραίτητα κονδύλια.

Υπενθυμίζεται ότι το πενθήμερο ευαισθητοποίησης για το περιβάλλον και τον εθελοντισμό στο Άλσος της Δενδροφυτείας πραγματοποιήθηκε από τις αντιδημαρχίες Πολιτικής Προστασίας, Καθαριότητας και Πρασίνου σε συνεργασία με το Δίκτυο

Υποστήριξης Ομάδων Πολιτικής Προστασίας (ΔΥΟΠΠ) και τη συμμετοχή του ΕΚΑΒ, της Πυροσβεστικής, της Τροχαίας Θεσσαλονίκης, του ΦΟΔΣΑ, όλων των συστημάτων Προσκόπων του δήμου, της ΕΔΟΜΑΚ και της Εθελοντικής Διασωστικής Ομάδας «Τα Αρκούδια».

Συμμετείχαν επίσης τα βιωματικά περιβαλλοντικά και εκπαιδευτικά εργαστήρια για τη μέλισσα «Think Beeg», η «ΑΝΤΙΓΟΝΗ-Κέντρο Πληροφόρησης και Τεκμηρίωσης για το Ρατσισμό, την Οικολογία, την Ειρήνη και τη Μη Βία», η ΑΜΚΕ incommon και η περιβαλλοντική οργάνωση «Μαμαγαία».

Στην εκδήλωση για την ολοκλήρωση της δράσης το «παρών» έδωσαν ο διοικητής του 1ου Πυροσβεστικού Σταθμού Χρήστος Σπυρίδης, ο υποδιοικητής του Αστυνομικού Τμήματος Συκεών Πέτρος Τσούκας, ο πρόεδρος του ΦΟΔΣΑ Μιχάλης Γεράνης, η δασάρχης Θεσσαλονίκης Φιλοθέη Μελλά, ο αντιπεριφερειάρχης Πολιτισμού και Αθλητισμού Χρήστος Μήττας, οι αντιδήμαρχοι Τεχνικών Υπηρεσιών Στέλιος Γκατζές, Παιδείας Μιχάλης Βουλγαρίδης, Κοινωνικής Πολιτικής Ειρήνη Καγιαμπίνη, Διοικητικών και Οικονομικών Υπηρεσιών Λάζαρος Ωραιόπουλος, Καθαριότητας Θεόδωρος Κυζιρίδης, Πρασίνου Παρή Γενίτσαρη, ο αντιδήμαρχος Πολιτικής Προστασίας του δήμου Παύλου Μελά Σταύρος Πέτκος, ο αντιδήμαρχος Πολιτικής Προστασίας του δήμου Θέρμης Κώστας Κουγιουμτζίδης, ο πρόεδρος της Ελληνικής Ομοσπονδίας Εθελοντικών Οργανώσεων Δημήτριος Νάκος, ο προϊστάμενος του τμήματος Πολιτικής Προστασίας του δήμου Θεσσαλονίκης Χρήστος Τριαντάρης, ο εκπρόσωπος της ΔΥΟΠ Τριαντάφυλλος Μπούχουνας, ο αντιπρόεδρος της ΔΕΤΕΝ Απόστολος Παπάζογλου και οι δημοτικοί σύμβουλοι Τάσος Τσακιρίδης, Αθανάσιος Δεντσικιώτης, Μηνάς Στιντσιούδης, Γιώργος Καστανίδης, Σταυρούλα Δόλια-Χαριτίδου, Σοφία Ανδριανίδου, η πρόεδρος του τοπικού συμβουλίου Νεάπολης Χριστίνα Τερζή, οι τοπικοί σύμβουλοι Κλεονίκη Ξιμίνη και Ρένα Αυγερινού, ο πρόεδρος της ΕΔΟΜΑΚ Στέλιος Βαΐρλής, ο επικεφαλής της εθελοντικής διασωστικής οργάνωσης «Τα Αρκούδια» Βασίλης Βίτσας εκπρόσωποι των συστημάτων προσκόπων και πλήθος κόσμου.