Πριν τις ευρωεκλογές «ψηφίστε» ανθρωπιά: Αρχίζει στις 8 Ιουνίου η εβδομάδα εθελοντικής αιμοδοσίας του δήμου Νεάπολης-Συκεών

23 Μαΐου 2024

Με σύνθημα «Η προσφορά που γίνεται συνήθεια!» η δεύτερη τακτική ετήσια εθελοντική αιμοδοσία θα διαρκέσει ως τις 15 Ιουνίου

Να στείλουν μήνυμα κοινωνικής αλληλεγγύης πριν στείλουν το πολιτικό τους μήνυμα στην κάλπη των ευρωεκλογών προτρέπει δημότες και κατοίκους ο δήμος Νεάπολης-Συκεών καλώντας τους να λάβουν μέρος στην εβδομάδα εθελοντικής αιμοδοσίας που αρχίζει στις 8 Ιουνίου. Ο δήμος της κοινωνικής προσφοράς και της αλληλεγγύης συνεχίζει τον αγώνα που δίνει εδώ και χρόνια προκειμένου τα νοσοκομεία της Θεσσαλονίκης να έχουν επάρκεια αίματος για να μπορούν να εξυπηρετήσουν τις ανάγκες όλων των ασθενών και για μια ακόμη χρονιά διοργανώνει μέσα στο καλοκαίρι την δεύτερη ετήσια τακτική του εθελοντική αιμοδοσία, καθώς προηγήθηκε αυτή του Φεβρουαρίου και έπεται του Νοεμβρίου.

«Η προσφορά που γίνεται συνήθεια!»

Έτσι με κεντρικό σύνθημα «Η προσφορά που γίνεται συνήθεια!» και σε συνεργασία με τα νοσοκομεία Άγιος Παύλος, ΑΧΕΠΑ, Θεαγένειο, Ιπποκράτειο και Γ. Παπανικολάου έχει φροντίσει ώστε κινητά τους συνεργεία να βρίσκονται από το Σάββατο 8 έως το Σάββατο 15 Ιουνίου στα Πεύκα, τις Συκιές, τη Νεάπολη και τον Άγιο Παύλο για την αιμοληψία.

Παράλληλα, εξειδικευμένα στελέχη φορέων, αλλά και των κοινωνικών υπηρεσιών του δήμου, θα ενημερώνουν τους προσερχόμενους αιμοδότες για τη διαδικασία και την ανάγκη να γίνουν δότες μυελού των οστών, αιμοπεταλίων, βλαστοκυττάρων, όπως και δωρητές και δωρήτριες οργάνων σώματος.

Σε κοινό τους μήνυμα ο δήμαρχος Νεάπολης-Συκεών Σίμος Δανιηλίδης και η αντιδήμαρχος Κοινωνικής Πολιτικής Ειρήνη Καγιαμπίνη αναφέρουν μεταξύ άλλων ότι «το αίμα πέρα από τη βιολογική σημασία που έχει για την ανθρώπινη ζωή έχει ένα ακόμη χαρακτηριστικό το οποίο μετατρέπει την αιμοδοσία σε δείκτη ανθρωπιάς. Δεν παρασκευάζεται, δεν πωλείται, μόνον προσφέρεται» και καταλήγουν: «Σε μια περίοδο κατά την οποία ο ατομισμός και το άμεσο προσωπικό όφελος προκρίνονται ως τα μοναδικά κίνητρα για δράση, ας δείξουμε ότι στη δική μας κοινότητα στο δήμο Νεάπολης-Συκεών σταθερά υπερισχύει ο αλτρουισμός και το έμπρακτο ενδιαφέρον για τον συνάνθρωπο».

Το πρόγραμμα

Οι ημέρες, οι ώρες και τα σημεία για τις αιμοληψίες έχουν ως εξής:

Σάββατο 8/6

9 π.μ.-2 μ.μ.

Δημοτικό Κατάστημα Πεύκων (Ειρήνης 19)

Κυριακή 9/6

8 π.μ.-2 μ.μ.

Δημαρχείο Νεάπολης-Συκεών (Στρ. Σαράφη 1)

Δευτέρα 10/6

Τρίτη 11/6

Τετάρτη 12/6

Πέμπτη 13/6

10 π.μ.- 8 μ.μ.

Δημοτικό Κατάστημα Νεάπολης (Ελ. Βενιζέλου 125)

& 9 π.μ.- 2 μ.μ.

Δημοτικό Γυμναστήριο Αγίου Παύλου (Ανθέων 14)

Παρασκευή 14/6

Δημοτικό Κατάστημα Νεάπολης

Σάββατο 15/6

9 π.μ.- 2 μ.μ.

Δημοτικό Κατάστημα Νεάπολης

Οι εθελοντές καλούνται για τη δική τους διευκόλυνση να δηλώσουν συμμετοχή και να κλείσουν ραντεβού στα : 2313 313 117 & 151 & 154

Συγκέντρωση φαρμάκων για το Κοινωνικό Φαρμακείο

Όπως κάθε φορά, καθ’ όλη τη διάρκεια της Εθελοντικής Αιμοδοσίας θα συγκεντρώνονται φάρμακα, κυρίως παυσίπονα και αντιβιοτικά, για παιδιά και ενήλικες, με σκοπό την εξυπηρέτηση των ωφελούμενων του Κοινωνικού Φαρμακείου του δήμου Νεάπολης-Συκεών. Τέλος, αξίζει να αναφερθεί ότι πέρα από το έντυπο ενημερωτικό υλικό που έχει κυκλοφορήσει και διανέμει, ο δήμος Νεάπολης-Συκεών προχώρησε και στη δημιουργία βίντεο το οποίο μεταδίδεται ραδιοτηλεοπτικά και έχει αναρτηθεί στη σελίδα του στο YouTube εδώ για ελεύθερη χρήση από ΜΜΕ και μέσα κοινωνικής δικτύωσης προκειμένου το κάλεσμα για συμμετοχή να φτάσει σε όσο γίνεται περισσότερους αποδέκτες.