Ευρωεκλογές 2024 στον δήμο Νεάπολης-Συκεών: Σύσκεψη για την κατανομή στα κόμματα των χώρων υπαίθριας προβολής

10 Μαΐου 2024

Πρόσκληση στους εκπροσώπους κομμάτων, συνδυασμών και συνασπισμών από τον δήμαρχο Σίμο Δανιηλίδη

Πρόσκληση στα κόμματα και τους συνασπισμούς που θα λάβουν μέρος στις Ευρωεκλογές της 9ης Ιουνίου 2024 σε σύσκεψη με αντικείμενο την κατανομή των χώρων υπαίθριας προβολής στο δήμο Νεάπολης-Συκεών και τον καθορισμό του τρόπου χρήσης τους απευθύνει ο δήμαρχος Σίμος Δανιηλίδης.

Η συνάντηση θα γίνει την Τρίτη 14 Μαΐου 2024 στις 13:00, στην αίθουσα Δημοτικού Συμβουλίου του Δήμου (Δημοτικό Κατάστημα Νεάπολης- Ελ. Βενιζέλου 125, Νεάπολη, 3ος όροφος) ενώ η συμφωνία που θα επιτευχθεί μεταξύ των εκπροσώπων των κομμάτων και των συνασπισμών θα επικυρωθεί με απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου Νεάπολης-Συκεών, που θα συγκληθεί ειδικά για το σκοπό αυτό.

Η πρόσκληση όπως απεστάλη στα κόμματα και τους συνδυασμούς που θα λάβουν μέρος στις Ευρωεκλογές έχει ως εξής:

Θέμα: «Χώροι υπαίθριας προβολής πολιτικών μηνυμάτων, των συνδυασμών κομμάτων και συνασπισμών, ενόψει των Ευρωεκλογών της 9ης Ιουνίου 2024».

Σχετ.:

1)Το Π.Δ. 18/2024 (ΦΕΚ 50/Α) με θέμα «Ορισμός ημέρας διεξαγωγής και διάρκειας της ψηφοφορίας για την εκλογή των μελών του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου».

2)Οι διατάξεις του άρθρου 14 του Π.Δ. 15/2022.

3)Η αριθμ. Υ.Α. 17409/23.02.2024.

4)Η αριθμ. 25/08.04.2024 Εγκύκλιος του ΥΠ.ΕΣ.

5)Η αριθμ. 1/24.04.2024 Απόφαση του Α1 Πολιτικού Τμήματος του Αρείου Πάγου.

Αξιότιμες Κυρίες και Κύριοι,

Σε εφαρμογή των διατάξεων της ανωτέρω σχετικής Υπουργικής Απόφασης, με την οποία καθορίζεται ο τρόπος χρήσης των χώρων για την προεκλογική προβολή των πολιτικών κομμάτων και συνασπισμών, καθώς και της σχετικής Εγκυκλίου του ΥΠ.ΕΣ., σας προσκαλώ σε σύσκεψη την Τρίτη 14 Μαΐου 2024 και ώρα 13:00 μ.μ., στην αίθουσα Δημοτικού Συμβουλίου του Δήμου (Δημοτικό Κατάστημα Νεάπολης- Ελ. Βενιζέλου 125, Νεάπολη, 3ος όροφος), για να προχωρήσουμε στην κατανομή των χώρων υπαίθριας προβολής και τον καθορισμό του τρόπου χρήσης αυτών από τους συνδυασμούς κομμάτων και συνασπισμούς, κατά τις Ευρωεκλογές της 9ης Ιουνίου 2024.

Η συμφωνία στην οποία θα καταλήξουμε, θα επικυρωθεί με απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου Νεάπολης-Συκεών, που θα συγκληθεί ειδικά για το σκοπό αυτό.

Ο ΔΗΜΑΡΧΟΣ

ΣΥΜΕΩΝ Θ. ΔΑΝΙΗΛΙΔΗΣ