Μια… κολλαριστή εικαστική έκθεση με αφορμή τη γιορτή της Μητέρας από το δήμο Νεάπολης-Συκεών

10 Μαΐου 2024

Στο Μουσείο Προσφύγων θα εκτεθούν έργα τέχνης και εργόχειρα κατάλευκα και κολλαριστά από τα χέρια των μαμάδων μιας άλλης εποχής

Την Κυριακή γιορτάζουν οι μαμάδες όλου του κόσμου και με αυτή την αφορμή εγκαινιάζεται στο Μουσείο Προσφύγων μία διαφορετική έκθεση με τον τίτλο «Κυβέλα Μάτερ θεών» η οποία διοργανώνεται ως ελάχιστος φόρος τιμής στη Μητέρα.

Τα εγκαίνια της τιμητικής Έκθεσης που θα διαρκέσει ως τις 19 Μαΐου θα γίνουν στις 18:30 το απόγευμα της Κυριακής ενώ θα λειτουργεί κάθε Τρίτη, Πέμπτη και Παρασκευή από τις 6-8μμ.

Τα έργα που θα φιλοξενηθούν στην έκθεση είναι δημιουργίες του εικαστικού Νίκου Καντίου και την επιμέλειά της υπογράφουν ο Γιάννης Αργυριάδης και η Νίκη Γκίζη.

Στο πλαίσιο της έκθεσης για την οποία ο Νίκος Καντίου κατασκεύασε λευκές, σαν μετάξι, πτυχωτές επιφάνειες που συμβολίζουν την αλήθεια, την αγνότητα και τη φιλευσπλαχνία της μητρικής αγάπης θα εκτεθούν ασπροκέντια, ασπροπλούμια, λευκά σεντόνια, κρεβατόγυροι, σπερβέρια, προσκεφάλια και τσεβρέδες. Πολύτιμα κειμήλια δουλεμένα με δαντέλες, βελόνες, βελονάκια, μνήμες της πεντακάθαρης κολαρισμένης προίκας που κρατά σαν φυλαχτό το άρωμα, τη μνήμη και τις προσευχές της μαμάς.

Τα… κολλαριστά εργόχειρα των μαμάδων θα φέρουν στο χώρο της έκθεσης προσφύγισσες-μαθήτριες του Σχολείου Ελληνικής γλώσσας και μέλη της Μέριμνας Ποντίων Κυριών.