Tα ακραία καιρικά φαινόμενα και οι επιπτώσεις τους στο επίκεντρο της αυριανής ομιλίας στο πλαίσιο του ΛΕΠ του δήμου Νεάπολης-Συκεών με ομιλητή τον καθηγητή του Πολυτεχνείου του ΑΠΘ Ν. Θεοδοσίου

3 Απριλίου 2024

Tα ακραία καιρικά φαινόμενα και οι επιπτώσεις τους  στο επίκεντρο της αυριανής ομιλίας στο πλαίσιο του ΛΕΠ του δήμου Νεάπολης-Συκεών με ομιλητή τον καθηγητή του Πολυτεχνείου του ΑΠΘ Ν. Θεοδοσίου

Πώς μας επηρεάζουν οι πλημμύρες και τα υπόλοιπα καιρικά φαινόμενα που προκαλούν καταστροφές; Όσοι αναρωτιούνται θα βρουν απαντήσεις αύριο το απόγευμα στο Κλειστό Δημοτικό Θέατρο Συκεών

Με επιτυχία και μεγάλη συμμετοχή του κοινού συνεχίζονται οι εργασίες του 21ου κύκλου του Λαϊκού Επιμορφωτικού Πανεπιστημίου (ΛΕΠ) που διοργανώνει ο δήμος Νεάπολης-Συκεών σε συνεργασία με την Κοινωφελή Επιχείρηση Υπηρεσιών (ΚΕΥΝΣ) και αυτή την εβδομάδα, συμβάλλοντας στη δια βίου μάθηση των πολιτών και έχοντας κατά τη φετινή χρονιά ως γενικό τίτλο: «Κλιματική κρίση και υγεία: υγειονομικές επιπτώσεις και κρίσεις λίγο πριν το κλιματικό χάος».

Αύριο Πέμπτη 4 Απριλίου 2024 στις 6 το απόγευμα θα μιλήσει ο καθηγητής του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ, Νίκος Θεοδοσίου, ο οποίος θα παρουσιάσει διεξοδικά το πάντοτε επίκαιρο θέμα: «Επιπτώσεις ακραίων καιρικών φαινομένων».

Ο κ. Θεοδοσίου που είναι – συν τοις άλλοις – πρόεδρος του Διοικητικού Συμβουλίου του “Association of European Civil Engineering Faculties”, ασχολείται με θέματα διαχείρισης υδατικών πόρων και προστασίας και αποκατάστασης του περιβάλλοντος, ενώ συμμετέχει σε εθνικές και διεθνείς επιστημονικές επιτροπές. Έχει δημοσιεύσει πάνω από 200 επιστημονικές εργασίες σε διεθνή περιοδικά και πρακτικά συνεδρίων.

Στην αυριανή εισήγησή του, θα αναλύσει το επικίνδυνο φαινόμενο της κλιματικής αλλαγής, τα ακραία καιρικά φαινόμενα, τις επιβλαβείς επιπτώσεις των πλημμυρών στο αστικό περιβάλλον και ειδικότερα την κατάσταση στην Ελλάδα, παρουσιάζοντας τις δικές του επιστημονικές προτάσεις και εξάγοντας δημιουργικά συμπεράσματα.

Διευκρινίζεται πως όλες οι ομιλίες του ΛΕΠ αρχίζουν στις 18:00 και πραγματοποιούνται στο Κλειστό Δημοτικό Θέατρο Συκεών (Ρήγα Φεραίου και Μεγάρων 16) με ευθύνη της αντιδημάρχου Κοινωνικής Πολιτικής Ειρήνης Καγιαμπίνη.