Ο δήμος Νεάπολης-Συκεών τιμά την Παγκόσμια ημέρα Παιδικού Βιβλίου (2/4) με εκδηλώσεις στις δημοτικές βιβλιοθήκες από σήμερα έως τις 12 Απριλίου

1 Απριλίου 2024

Με τη συμμετοχή μαθητών από οκτώ σχολεία και συγγραφέων οι δράσεις που στοχεύουν στο να αγαπήσουν τα σημερινά παιδιά το βιβλίο

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου, που γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 2 Απριλίου, ο δήμος Νεάπολης-Συκεών οργανώνει εκδηλώσεις με τη συμμετοχή όλων των τάξεων οκτώ δημοτικών σχολείων και στόχο αφενός να τιμήσει τον μεγάλο παραμυθά Χανς Κρίστιαν Άντερσεν και αφετέρου να ανανεώσει τη σχέση των παιδιών με το βιβλίο.

Η ημέρα αυτή είναι άλλωστε μία ευκαιρία να παρακολουθήσουν οι μαθητές των σχολείων μας μια σειρά από ενδιαφέρουσες εκδηλώσεις.

Οι εκδηλώσεις που θα πραγματοποιηθούν στις δημοτικές βιβλιοθήκες, θα διαρκέσουν από 1 έως 12 Απριλίου 2024 και θα περιλαμβάνουν :

· παρουσιάσεις από συγγραφείς παιδικών βιβλίων

·μουσική αφήγηση του παραμυθιού «Οι μουσικοί της Βρέμης» από τις μουσικούς Σεβαστή Τσακίρογλου, Μάγδα Βούρδα και Βασιλική Παπαγεωργίου.

Οι βιβλιοθηκονόμοι σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς θα προετοιμάζουν έγκαιρα κάθε δράση. Η προετοιμασία συνίσταται στο να διαβάζουν οι μαθητές το βιβλίο που θα παρουσιαστεί και να ετοιμάσουν εργασίες, ζωγραφιές και ερωτήσεις. Θα ακολουθεί επίσκεψη των μαθητών στη βιβλιοθήκη όπου μαζί με το συγγραφέα θα συνδιαλέγονται δημιουργικά ανοίγοντας νέους ορίζοντες στη σχέση τους με το βιβλίο.

Οι συγγραφείς που θα μας επισκεφτούν φέτος είναι οι Χριστίνα Γιάτα, Χριστίνα Καραγιάννη, Ρία Καρμπαδάκη, Γλύκα Κυλικλή, Χρυσή Μαρούση, Αντωνία Μπατσάλη, Ευαγγελία Τσαπατώρα, Στέλλα Τσίγγου, Ελένη Παπαστεργίου, Γεωργία Πραβήτα και Σοφία Τουτσίδου.

Αξίζει να σημειωθεί ότι την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου καθιέρωσε το Διεθνές Συμβούλιο Βιβλίων για την Νεότητα (IBBY), το 1966, την ημέρα των γενεθλίων του Δανού παραμυθά Χανς Κρίστιαν Άντερσεν.

Στην Ελλάδα, την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου υποστηρίζει από το 1996, ο Κύκλος του Ελληνικού Παιδικού και Εφηβικού Βιβλίου, δηλαδή το ελληνικό τμήμα της IBBY.

Κάθε χρόνο αναλαμβάνει μια χώρα να γράψει το μήνυμα και να φιλοτεχνήσει την αφίσα. Φέτος τα έχει αναλάβει η Ιαπωνία.