Δράσεις ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης από τα ΚΔΑΠ-ΑμεΑ και τις Στέγες Υποστηριζόμενης Διαβίωσης του δήμου Νεάπολης-Συκεών με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα για τον Αυτισμό (2/4)

28 Μαρτίου 2024

Οι εκδηλώσεις αρχίζουν αύριο Παρασκευή και κορυφώνονται την Τρίτη 2 Απριλίου με μία ανοιχτή για το κοινό εκδήλωση με ελεύθερη είσοδο στα Πεύκα

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα για τον Αυτισμό τα Κέντρα Δημιουργικής Απασχόλησης Ατόμων με Αναπηρία (ΚΔΑΠ-ΑμεΑ) και οι Στέγες Υποστηριζόμενης Διαβίωσης (ΣΥΔ) του δήμου Νεάπολης-Συκεών προγραμμάτισαν μία σειρά από δράσεις για τους ωφελούμενούς τους στη βάση της εξωστρέφειας και παράλληλα της ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης της κοινότητας.

Σε αυτό το πλαίσιο, ωφελούμενοι και στελέχη των δύο δομών θα παρακολουθήσουν αύριο Παρασκευή (29/3) στις 3 μετά το μεσημέρι στη Δημοτική Βιβλιοθήκη Συκεών «Αντώνης Σαμαράκης» το μουσικό παραμύθι «Η Ρίνα η καρδερίνα». Στην παράσταση συμμετέχουν οι μουσικοί Μάγδα Βούρδα και Σεβαστή Τσακίρογλου με τη φιλική συμμετοχή της μουσικού Νικολέτας Γκαμάγκαρη.

Ανήμερα της παγκόσμιας Ημέρας (Τρίτη 2 Απριλίου) το ΚΔΑΠ-ΑμεΑ Συκεών διοργανώνει στις 10 το πρωί δράση ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης σε συνεργασία με το 2ο Νηπιαγωγείο Νεάπολης στο χώρο του σχολείου με την ψυχολόγο Ανθούλα Κάγιου και την κοινωνική λειτουργό Μερσίνη Καμπάκη. Στη συνέχεια οι ωφελούμενοι συνοδευόμενοι από τα στελέχη της δομής θα συμμετάσχουν σε εκδήλωση ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης για τον Αυτισμό με θέμα «Ο Αθλητισμός ενώνει» που διοργανώνει το Οικοτροφείο Αριάδνη || στο Αθλητικό Κέντρο Πυλαίας.

Οι εκδηλώσεις για την Παγκόσμια Ημέρα Αυτισμού κορυφώνονται με μία ανοιχτή για το κοινό εκδήλωση με ελεύθερη είσοδο στις 6.30 το απόγευμα της Τρίτης (2/4) στο Σιντριβάνι των Πεύκων (Ειρήνης με Λεωφόρο Παπανικολάου). Την δράση διοργανώνει ο Σύλλογος Φίλων Ατόμων με Αναπηρία «αλλάΖΩ» και την «ντύνει» μουσικά η Μουσική Σχολή «Σείριος».

Υπενθυμίζεται ότι τα ΚΔΑΠ-ΑμεΑ και οι ΣΥΔ Νεάπολης-Συκεών λειτουργούν υπό την ευθύνη της Κοινωφελούς Επιχείρησης Υπηρεσιών Νεάπολης-Συκεών (ΚΕΥΝΣ) και υπάγονται στην αντιδημαρχία Κοινωνικής Πολιτικής.