ΛΕΠ δήμου Νεάπολης-Συκεών: Κλιματική αλλαγή και δημόσια Υγεία επί τάπητος αύριο στην τρίτη διάλεξη του φετινού κύκλου

27 Μαρτίου 2024

Ο Δημοσθένης Σαρηγιάννης και ο Σπύρος Καρακίτσιος θα εστιάσουν στην σχέση κλιματικής αλλαγής και δημόσιας υγείας

Τα πολλά και σύνθετα προβλήματα που προκαλεί στην υγεία μας η κλιματική κρίση και το πόσο επηρεάζει την καθημερινότητά μας θα αναλύσουν στην τρίτη κατά σειρά διάλεξη του φετινού κύκλου του Λαϊκού Επιμορφωτικού Πανεπιστημίου (ΛΕΠ) του δήμου Νεάπολης-Συκεών δύο διακεκριμένοι επιστήμονες. Με θέμα «Κλιματική αλλαγή και δημόσια υγεία» θα μιλήσουν αύριο Πέμπτη 28 Μαρτίου στις 6 το απόγευμα στο Κλειστό Δημοτικό Θέατρο Συκεών (Ρήγα Φεραίου και Μεγάρων 16, Συκιές) ο πρόεδρος του Εθνικού Ιδρύματος Ερευνών, καθηγητής Περιβαλλοντικής Μηχανικής του ΑΠΘ Δημοσθένης Σαρηγιάννης και ο διευθυντής Ερευνών του Ιδρύματος, υπεύθυνος της θεματικής για το Περιβάλλον και την Υγεία Σπύρος Καρακίτσιος.

Ο φετινός κύκλος του ΛΕΠ έχει τον γενικό τίτλο «Κλιματική κρίση και υγεία: Υγειονομικές επιπτώσεις και λύσεις λίγο πριν το κλιματικό χάος». Ο θεσμός του ΛΕΠ, όπως τονίζει και ο δήμαρχος Νεάπολης-Συκεών, φιλοδοξεί να συμβάλλει ουσιαστικά στη διά βίου μάθηση των πολιτών και την ουσιαστική ενημέρωσή τους. «Φέτος οι δημότισσες και οι δημότες ενημερώνονται για τους τρόπους με τους οποίους μπορούν να προστατευθούν από τις επιπτώσεις της κλιματικής κρίσης στην υγεία τους αλλά και να προφυλάξουν το περιβάλλον» επισημαίνει ο Σίμος Δανιηλίδης.

Το συντονισμό του ΛΕΠ έχει και φέτος η αντιδήμαρχος Κοινωνικής Πολιτικής Ειρήνη Καγιαμπίνη.