Μαθητές/τριες των εκπαιδευτηρίων Φρυγανιώτη παρουσίασαν στο δήμο Νεάπολης-Συκεών την καινοτόμα κατασκευή τους που δημιουργεί τρισδιάστατα σχέδια από ανακυκλωμένο πλαστικό

8 Μαρτίου 2024

Μαθητές/τριες των εκπαιδευτηρίων Φρυγανιώτη παρουσίασαν στο δήμο Νεάπολης-Συκεών την καινοτόμα κατασκευή τους που δημιουργεί τρισδιάστατα σχέδια  από ανακυκλωμένο πλαστικό

Τα παιδιά στηρίχτηκαν στις αρχές της βιώσιμης ανάπτυξης και της κυκλικής οικονομίας και έφτιαξαν το Circprint που δημιουργεί μέσω 3D εκτυπωτή τρισδιάστατα σχέδια και κατασκευές

To Σαββατοκύριακο διεξάγεται ο διαγωνισμός First Lego League Greece στον οποίο συμμετέχουν και μαθητές από το γυμνάσιο και το λύκειο Φρυγανιώτη με το πρωτοποριακό Circprint. Πρόκειται για μία κατασκευή που στηρίζεται στην κυκλική οικονομία και υπηρετεί την έννοια της βιώσιμης ανάπτυξης. Μέσω του Circprint τα παιδιά ανακυκλώνουν πλαστικά υλικά τα οποία στη συνέχεια χρησιμοποιούν ως πρώτη ύλη για να δημιουργήσουν μέσω 3D printer τρισδιάστατα σχέδια και κατασκευές.

Στο παλιό δημαρχείο Πεύκων υποδέχθηκαν τους μαθητές η αντιδήμαρχος Περιβάλλοντος και Πρασίνου και κατά τόπον αντιδήμαρχος Πεύκων Παρή Γενίτσαρη και ο αντιδήμαρχος Δόμησης και Πολεοδομικών Εφαρμογών Απόστολος Συμεωνίδης και τους συνεχάρησαν για την πρωτοβουλία και την καινοτόμα κατασκευή τους. Επίσης τους ευχήθηκαν καλή επιτυχία στη συμμετοχή τους στον διαγωνισμό και δεσμεύτηκαν να στέκονται δίπλα σε ανάλογες πρωτοβουλίες που προάγουν την εκπαιδευτική διαδικασία και την καινοτομία.

Δυο λόγια για τον Διαγωνισμό

Το First Lego League, είναι ένα πρόγραμμα εγκεκριμένο από το υπουργείο Παιδείας το οποίο εισάγει την επιστήμη, την τεχνολογία, την μηχανική και τα μαθηματικά σε παιδιά ηλικίας 4-16 ετών μέσω διασκεδαστικής πρακτικής μάθησης. Οι συμμετέχοντες αποκτούν πραγματική εμπειρία επίλυσης προβλημάτων μέσω ενός καθοδηγούμενου, παγκόσμιου προγράμματος ρομποτικής.

Τα τρία τμήματα μας, εμπνέουν τους νέους να πειραματιστούν και να αναπτύξουν την κριτική τους σκέψη, κωδικοποίηση και δεξιότητες σχεδιασμού μέσω της πρακτικής μάθησης STEM και της ρομποτικής. Είναι μια συνεργασία της μη κερδοσκοπικής Οργάνωσης FIRST® (For Inspiration and Recognition of Science and Technology) και του εκπαιδευτικού τομέα της LEGO® και διοργανώνεται κάθε χρόνο από το 1998 σε περισσότερες από 110 χώρες παγκοσμίως.