Τσικνοπέμπτη στο δήμο Νεάπολης-Συκεών: Απόψε όλοι οι δρόμοι οδηγούν στο Ρολόι – Η γιορτή αρχίζει από το πάρκο Βαλσαμή στις 6 το απόγευμα

7 Μαρτίου 2024

Την ερχόμενη Τρίτη αναβιώνει το έθιμο του Φανού και το γλέντι κορυφώνεται την Καθαρά Δευτέρα

Τσικνοπέμπτη σήμερα και η παράδοση θέλει τσίκνισμα και αποκριάτικο γλέντι, γέλιο και ξεφάντωμα για όλους.

Πιστός στην παράδοση ο δήμος Νεάπολης-Συκεών έχει φροντίσει και φέτος να οργανώσει μία ξεχωριστή γιορτή με επίκεντρο το Ρολόι στη Νεάπολη.

Η πιο δημοφιλής μαζί με την Καθαρά Δευτέρα αποκριάτική εκδήλωση ξεκινά από το Πάρκο Βαλσαμή όπου οι καρναβαλιστές θα συναντηθούν στις 6 το απόγευμα και θα ξεκινήσουν πατινάδα για να καταλήξουν στις 7 στην πλατεία Ειρήνης (Ρολόι).

Εκεί θα τους περιμένει όλες και όλους, μεταμφιεσμένους και μη, τρικούβερτο γλέντι με παραδοσιακή μουσική, τσίκνισμα χορό και κρασί για όσο αντέχει ο καθένας.

Φανός από τη Δυτική Μακεδονία και Καθαρά Δευτέρα

Την ερχόμενη Τρίτη 12 Μαρτίου σειρά έχει ένα έθιμο της Δυτικής Μακεδονίας, αυτό του Φανού στη συμβολή της λεωφόρου Όχι με την οδό Ηπείρου, στον Άγιο Παύλο. Εκεί το τοπικό συμβούλιο με τη στήριξη της ΚΕΥΝΣ έχει καλέσει τα Χάλκινα του Φώτη Τσιοτίκα και θα ανάψει το Φανό που συμβολίζει τον ερχομό της Άνοιξης. Το γλέντι είναι προγραμματισμένο να αρχίσει στις 7.30 το απόγευμα.

Η κορύφωση της Αποκριάς είναι όπως κάθε χρόνο την Καθαρά Δευτέρα (18 Μαρτίου) ημέρα κατά την οποία τα παραδοσιακά γλέντια, τα νηστίσιμα εδέσματα και το πέταγμα του χαρταετού έχουν την τιμητική τους τις γιορτές που οργανώνει ο δήμος Νεάπολης-Συκεών.

Από τις 11 το πρωί η φασολάδα, η λαγάνα και το απαραίτητο κρασάκι θα περιμένουν τους δημότες στο Πάρκο Ρουμανικών με το μουσικό σχήμα του Δημήτρη Κεχαγιά, στον αύλειο χώρο του Κλειστού γυμναστηρίου Πεύκων με το μουσικό σχήμα «Ακούσματα Παράδοσης» και στη Δενδροφυτεία στις Συκιές με το συγκρότημα του Νίκου Ταλέα.