Μια μεγάλη οικολογική γιορτή στήθηκε την Κυριακή από το δήμο Νεάπολης-Συκεών και τη Mamagea στου Στρεμπενιώτη – Μικροί-μεγάλοι έβαλαν ένα χεράκι για το πρώτο Βρώσιμο δάσος της πόλης

4 Μαρτίου 2024

Η πρώτη Κυριακή του Μάρτη έφερε την Άνοιξη στο δήμο Νεάπολης-Συκεών. Η μεγάλη συμμετοχή δημοτών και μη, κάθε ηλικίας από νωρίς το πρωί ως αργά το απόγευμα στα εργαστήρια και τις φυτεύσεις για τη δημιουργία του πρώτου Βρώσιμου Δάσους της Θεσσαλονίκης ξεπέρασε κάθε προσδοκία. Η καλοκαιρία που επικράτησε τόσο χθες που το πρότζεκτ αφορούσε όλη την κοινότητα όσο και σήμερα που πρωταγωνιστές ήταν μαθητές και μαθήτριες από τέσσερα σχολεία της Νεάπολης, ευνόησε την μεγάλη επιτυχία της δράσης.

Την Κυριακή εκτός από εκατοντάδες φυτεύσεις και εργαστήρια για την περμακουλτούρα από τον Χρήστο Κοντομάνο το μενού είχε και μαγειρέματα με βίγκαν λιχουδιές, μουσικές και διάλειμμα για φαγητό. Έτσι η όλη δράση του δήμου Νεάπολης-Συκεών σε συνεργασία με τη Μαμαγαία και το Cob.gr μετατράπηκε από κυριακάτικη σπορά σε μια μεγάλη οικολογική γιορτή.

Ολόκληρες οικογένειες, μοναχικοί καλλιεργητές, φιλοπερίεργοι περίοικοι αλλά και συνειδητοποιημένοι οικολόγοι φόρεσαν ρούχα και παπούτσια κατάλληλα για το χωράφι, έφεραν μαζί τους σπιτικά σνακς και συμμετείχαν στα μαγειρέματα. Φανερά ενθουσιασμένος ο δήμαρχος Νεάπολης-Συκεών Σίμος Δανιηλίδης έκανε λόγο για την μεγάλη επιτυχία της κυριακάτικης εκδήλωσης τονίζοντας ότι ο κόσμος συμμετέχει με

μεγάλη προθυμία σε οποιαδήποτε αξιόλογη πρωτοβουλία έχει στόχο την αναβάθμιση του περιβάλλοντος και τη βελτίωση της καθημερινότητάς του.

Από την πλευρά της η αντιδήμαρχος Περιβάλλοντος και Πρασίνου Παρή Γενίτσαρη που ήταν από νωρίς στο οικόπεδο και μαζί με τον διευθυντή της Μαμαγαία Περικλή Χατζηνάκο και την αν. προϊσταμένη του τμήματος Πρασίνου Ειρήνη Καλάκου συντόνιζαν τη δράση, μίλησε για την καλύτερη δυνατή αξιοποίηση ενός οικοπέδου που δεν είχε καμία χρήση με τη δημιουργία ενός αστικού δάσους. «Ένα δάσος το οποίο θα αποτελέσει παράλληλα και τόπο βιωματικής περιβαλλοντικής εκπαίδευσης και εξοικείωσης μαθητών και μαθητριών με την πορεία της διατροφικής αλυσίδας».

Σήμερα οι φυτεύσεις στις έτοιμες δενδροδόχους συνεχίστηκαν από τις μαθήτριες και τους μαθητές του 1ου και του 2ου Λυκείου Νεάπολης, του 10ου Δημοτικού και του 5ου Γυμνασίου Νεάπολης.

Την Κυριακή το «παρών» έδωσαν στη γιορτή και τα μέλη του ΚΔΑΠ-μεΑ συνοδευόμενα από την προϊσταμένη Κοινωνικής Προστασίας και Αλληλεγγύης της ΚΕΥΝΣ Κατερίνα Ζαγρή και την αντιδήμαρχο Κοινωνικής Πολιτικής Ειρήνη Καγιαμπίνη. Επίσης εκεί ήταν και συμμετείχε ενεργά στις φυτεύσεις το 6ο σύστημα Προσκόπων Νεάπολης.

Επιπλέον, στη δράση συμμετείχαν ο αντιδήμαρχος Οικονομικών και Διοικητικών Υπηρεσιών και κατά τόπο αντιδήμαρχος Νεάπολης Λάζαρος Ωραιόπουλος, ο αντιδήμαρχος Παιδείας και Δια βίου μάθησης καθώς και κατά τόπο αντιδήμαρχος Συκεών Μιχάλης Βουλγαρίδης, ο αντιδήμαρχος Πολιτικής Προστασίας και Αστυνόμευσης και κατά τόπον αντιδήμαρχος Αγίου Παύλου Ιωάννης Ζαρίφης, η πρόεδρος του τοπικού συμβουλίου Νεάπολης Χριστίνα Τερζή, οι σύμβουλοι της ενότητας Νεάπολης Ιωάννα Ζαφειρίου και Γιώργος Βουκουρεσλής και πολλοί άλλοι.