Δωρεάν ατομική ψυχολογική στήριξη από το Τμήμα Κοινωνικής Προστασίας και Ισότητας του δήμου Νεάπολης-Συκεών – Δείτε τι περιλαμβάνει και πώς μπορείτε να κλείσετε ραντεβού

14 Φεβρουαρίου 2024

Με μεγάλη αποδοχή και συμμετοχή συνεχίζεται το πρόγραμμα από το Κέντρο Κοινότητας

Η ανάγκη για συμβουλευτική και ψυχολογική στήριξη είναι ιδιαίτερα αυξημένη στην εποχή μας. Οι δύσκολες εμπειρίες του πρόσφατου παρελθόντος που προκλήθηκαν από την πανδημία του Covid, τα αυξημένα κοινωνικά και οικονομικά προβλήματα, η αύξηση των προβλημάτων υγείας, η πολυπλοκότητα των σχέσεων και το άγχος που σήμερα πολλά άτομα βιώνουν, είναι ορισμένοι από τους λόγους που οδηγούν όλο και περισσότερα άτομα να ζητήσουν βοήθεια από ειδικούς ψυχικής υγείας. Επιπλέον, σήμερα υπάρχει μια μεγαλύτερη εξοικείωση με τα θέματα ψυχικής υγείας και οι περισσότεροι άνθρωποι εμπιστεύονται την επιστήμη της ψυχολογίας για τη βοήθεια που μπορεί να τους προσφέρει.

Ανταποκρινόμενος στις εκφρασμένες αυτές ανάγκες των πολιτών, ο δήμος Νεάπολης-Συκεών παρέχει συστηματική ψυχολογική στήριξη μέσω των ειδικών επιστημόνων ψυχικής υγείας του Τμήματος Κοινωνικής Προστασίας & Ισότητας και Κέντρου Κοινότητας.

Μέσα σε πλαίσιο απόλυτης εχεμύθειας και ασφάλειας, οι εξειδικευμένοι ψυχολόγοι υποδέχονται τους πολίτες που ζητούν ψυχολογική στήριξη και τους παρέχουν κατά μέσο όρο 12-14 ατομικές εβδομαδιαίες συνεδρίες, με σκοπό τη στήριξή τους και τη βοήθεια στην αντιμετώπιση των προβλημάτων που τους απασχολούν.

Το περασμένο έτος έλαβαν 122 άτομα συστηματική βοήθεια από τους ψυχολόγους σε ατομικές συνεδρίες. Σε πρόσφατη έρευνα που διεξήγαγε το Τμήμα Κοινωνικής Προστασίας και Ισότητας προκειμένου να ζητήσει την αξιολόγηση από τους εξυπηρετούμενους σχετικά με την ποιότητα των υπηρεσιών που έλαβαν από την ψυχολογική υπηρεσία, φάνηκε ότι το 73% ήταν πάρα πολύ και πολύ ευχαριστημένοι/-ες, από τις υπηρεσίες που έλαβε, το 78% δήλωσε πάρα πολύ και πολύ ευχαριστημένοι/-ες όσον αφορά τη σχέση που ανέπτυξαν με τον/την ψυχολόγο κατά τη διάρκεια των συνεδριών, ενώ το 83% των συμμετεχόντων δήλωσε ότι θα απευθυνόταν εκ νέου στην ψυχολογική υπηρεσία αν αντιμετώπιζε κάποιο πρόβλημα στο μέλλον.

Οι κάτοικοι του δήμου που επιθυμούν να λάβουν ψυχολογική στήριξη μπορούν να απευθύνονται καθημερινά από τις 8 το πρωί έως τις 8 το βράδυ στο Κέντρο Κοινότητας του δήμου Νεάπολης-Συκεών, στο τηλέφωνο 2313313151.

Διεύθυνση: Στρατ. Σαράφη 1, 56625 Συκιές (ισόγειο Δημαρχείου Νεάπολης-Συκεών).

Επιστημονικά υπεύθυνη: Μάρω Βασσάρα, κλινική ψυχολόγος-ψυχοθεραπεύτρια, Αν. Προϊσταμένη Τμήματος Κοινωνικής Προστασίας και Ισότητας.

Τηλ. 2313313160, e-mail: vassara.maro@n3.syzefxis.gov.gr