Στις 6 το απόγευμα η εκδήλωση του δήμου Νεάπολης-Συκεών προς τιμήν του μητροπολίτη Προύσης κ. Ιωακείμ

1 Φεβρουαρίου 2024

Θα βραβευθεί για την προσφορά του στην Ορθοδοξία και τον Ελληνισμό από τη γενέτειρά του – Στο 2ο γυμνάσιο Πεύκων η τελετή

Σήμερα στις 6 το απόγευμα στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του 2ου γυμνασίου Πεύκων κορυφώνεται το αφιέρωμα στους Τρεις Ιεράρχες με την εκδήλωση προς τιμήν του μητροπολίτη Προύσης κ. Ιωακείμ ο οποίος θα είναι ο κεντρικός ομιλητής και το τιμώμενο πρόσωπο.

Ο κ. Ιωακείμ ο οποίος κατάγεται από τη Νεάπολη θα τιμηθεί για την πολύπλευρη προσφορά του στην Ορθοδοξία και τον Ελληνισμό.

Όπως επισημαίνει σε σχετική δήλωσή του ο δήμαρχος Νεάπολης-Συκεών Σίμος Δανιηλίδης, «φέτος στο πλαίσιο του τετραήμερου που είναι αφιερωμένο στην παιδεία και τους Ιεράρχες της γνώσης, έχουμε τη χαρά να φιλοξενούμε έναν δικό μας άνθρωπο, έναν ξεχωριστό συνδημότη μας. Τον μητροπολίτη Προύσης κ. Ιωακείμ ο οποίος από το μετερίζι του έχει ξεπεράσει πολλές δυσκολίες καταφέρνοντας να προσφέρει πολλά στη διάδοση του μηνύματος της Ορθοδοξίας. Σήμερα θα ακούσουμε τον λόγο του και θα τον τιμήσουμε όπως του αρμόζει».

Παράλληλα, στο πλαίσιο της εκδήλωσης θα βραβευθούν οι αριστούχοι μαθητές των Πεύκων όπως βραβεύθηκαν χθες οι αριστούχοι μαθητές της Νεάπολης στο πρώην Πολυκλαδικό με κεντρικό ομιλητή τον αν. καθηγητή Θεολογίας της Θεολογικής σχολής του ΑΠΘ Πέτρο Παναγιωτόπουλο. Είχαν προηγηθεί οι βραβεύσεις των αριστούχων του Αγίου Παύλου και των Συκεών με ομιλητές την επ. καθηγήτρια Θεολογίας της Θεολογικής Σχολής του ΑΠΘ Μαρία Ράντζου και τον διδάκτορα Ιστορίας της Φιλοσοφικής Σχολής του ΑΠΘ πρωτοπρεσβύτερο Βασίλειο Μήλιο, αντιστοίχως.