Με την εκδήλωση προς τιμήν του μητροπολίτη Προύσης ολοκληρώνεται αύριο το εορταστικό τετραήμερο του δήμου Νεάπολης-Συκεών για τους Τρεις Ιεράρχες

31 Ιανουαρίου 2024

Σήμερα στις 6 το απόγευμα στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολικού συγκροτήματος Στρεμπενιώτη (πρώην Πολυκλαδικό) θα γίνει η εκδήλωση των Τριών Ιεραρχών για τη δημοτική ενότητα Νεάπολης με κεντρικό ομιλητή τον αν. καθηγητή Θεολογίας της Θεολογικής σχολής του ΑΠΘ Πέτρο Παναγιωτόπουλο. Στη συνέχεια θα βραβευθούν οι αριστούχοι μαθητές των σχολείων της Νεάπολης.

Προηγήθηκαν την Δευτέρα και την Τρίτη οι βραβεύσεις των αριστούχων του Αγίου Παύλου και των Συκεών με ομιλητές την επ. καθηγήτρια Θεολογίας της Θεολογικής Σχολής του ΑΠΘ Μαρία Ράντζου και του διδάκτορα Ιστορίας της Φιλοσοφικής Σχολής του ΑΠΘ πρωτοπρεσβύτερου Βασίλειου Μήλιου, αντιστοίχως.

Το τετραήμερο κορυφώνεται αύριο Πέμπτη με την εκδήλωση προς τιμήν του μητροπολίτη Προύσης κ. Ιωακείμ ο οποίος κατάγεται από το δήμο Νεάπολης-Συκεών. Ο ιεράρχης θα τιμηθεί για την πολύπλευρη προσφορά του στην Ορθοδοξία και τον ελληνισμό.

Το σημερινό και το αυριανό πρόγραμμα:

Τετάρτη 31 Ιανουαρίου - Δημοτική ενότητα Νεάπολης

Αίθουσα πολλαπλών χρήσεων σχολικού συγκροτήματος Στρεμπενιώτη (πρώην Πολυκλαδικό)

Ομιλητής: Πέτρος Παναγιωτόπουλος, αναπλ. καθηγητής Θεολογίας της Θεολογικής σχολής του ΑΠΘ

Πέμπτη 1 Φεβρουαρίου - Δημοτική ενότητα Πεύκων

Αίθουσα εκδηλώσεων 2ου γυμνασίου Πεύκων

Ομιλητής: ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Προύσης κ. Ιωακείμ ο οποίος μετά το πέρας της ομιλίας του θα τιμηθεί για την προσφορά του στη διάδοση του μηνύματος της Ορθοδοξίας.