Το απόγευμα η πρώτη εκδήλωση για τους Τρεις Ιεράρχες – Την Πέμπτη η κορύφωση του εορταστικού τετραημέρου με το τιμητικό αφιέρωμα στον μητροπολίτη Προύσης

29 Ιανουαρίου 2024

Σήμερα στο Κλειστό Θέατρο Συκεών βραβεύονται οι αριστούχοι μαθητές της δημοτικής ενότητας Αγίου Παύλου

Ο δήμος Νεάπολης-Συκεών τιμά και φέτος τους Τρεις Ιεράρχες αφιερώνοντας στους προστάτες των γραμμάτων τέσσερις εκδηλώσεις, μία για κάθε δημοτική του ενότητα. Η αρχή γίνεται σήμερα στο Κλειστό Δημοτικό Θέατρο Συκεών (Ρήγα Φεραίου και Μεγάρων) με τη δημοτική ενότητα Αγίου Παύλου, ενώ το τετραήμερο θα κορυφωθεί την Πέμπτη με εκδήλωση προς τιμήν του μητροπολίτη Προύσης κ. Ιωακείμ ο οποίος κατάγεται από το δήμο Νεάπολης-Συκεών και ποτέ δεν έχει ξεχάσει τον γενέθλιο τόπο. Ο ιεράρχης θα τιμηθεί για την πολύπλευρη προσφορά του στην Ορθοδοξία και τον ελληνισμό.

Εκτός από τις ομιλίες διακεκριμένων καθηγητών του ΑΠΘ κατά τη διάρκεια των εκδηλώσεων που θα αρχίζουν όλες στις 6 το απόγευμα θα βραβευθούν οι μαθητές του δήμου που αρίστευσαν κατά το σχολικό έτος 2022-2023.

Αναλυτικά το πρόγραμμα όπως προετοιμάστηκε από τα συμβούλια των δημοτικών ενοτήτων Αγίου Παύλου, Συκεών, Νεάπολης και Πεύκων έχει ως εξής:

Δευτέρα 29 Ιανουαρίου - Δημοτική ενότητα Αγίου Παύλου

Κλειστό Δημοτικό Θέατρο Συκεών (Ρ. Φεραίου&Μεγάρων)

Ομιλήτρια: Μαρία Ράντζου, επ. καθηγήτρια Θεολογίας της Θεολογικής Σχολής του ΑΠΘ.

Τρίτη 30 Ιανουαρίου - Δημοτική ενότητα Συκεών

Αίθουσα εκδηλώσεων 1ου-5ου δημοτικών σχολείων (Ζ. Γουναρίδη και Μ. Μερκούρη)

Ομιλητής: Πρωτοπρεσβύτερος Βασίλειος Μήλιος, διδάκτωρ Ιστορίας της Φιλοσοφικής Σχολής του ΑΠΘ

Τετάρτη 31 Ιανουαρίου - Δημοτική ενότητα Νεάπολης

Αίθουσα πολλαπλών χρήσεων σχολικού συγκροτήματος Στρεμπενιώτη (πρώην Πολυκλαδικό)

Ομιλητής: Πέτρος Παναγιωτόπουλος, αναπλ. καθηγητής Θεολογίας της Θεολογικής σχολής του ΑΠΘ

Πέμπτη 1 Φεβρουαρίου - Δημοτική ενότητα Πεύκων

Αίθουσα εκδηλώσεων 2ου γυμνασίου Πεύκων

Ομιλητής: ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Προύσης κ. Ιωακείμ ο οποίος μετά το πέρας της ομιλίας του θα τιμηθεί για την προσφορά του στη διάδοση του μηνύματος της Ορθοδοξίας.

Ιδιαίτερα ικανοποιημένος και χαρούμενος για την αποδοχή της τιμητικής πρόσκλησης του δήμου Νεάπολης-Συκεών από τον μητροπολίτη Προύσης κ. Ιωακείμ δηλώνει ο δήμαρχος Σίμος Δανιηλίδης. Όπως επισημαίνει, θεωρεί την παρουσία ενός διακεκριμένου ιεράρχη που δεν ξέχασε ποτέ την καταγωγή του στο «σπίτι» του με αφορμή τη γιορτή των Τριών Ιεραρχών, ιδιαίτερη τιμή για το δήμο και για ολόκληρη τη Θεσσαλονίκη.