22 Δεκεμβρίου 2023

Έρχεται η JobDay στο δήμο Νεάπολης-Συκεών

Θα πραγματοποιηθει στις 17/1 σε συνεργασία με το skywalker.gr-Εργασία στην Ελλάδα – Δείτε πώς μπορείτε να δηλώσετε συμμετοχή

Το skywalker.gr - Εργασία στην Ελλάδα σε συνεργασία με το τμήμα Απασχόλησης, Επαγγελματικού προσανατολισμού, Εθελοντισμού και Προαγωγής της υγείας του δήμου Νεάπολης- Συκεών διοργανώνουν το #JobDay δήμου Νεάπολης-Συκεών, την Τετάρτη 17 Ιανουαρίου 2024, στην Αίθουσα Δημοτικού Συμβουλίου δήμου Νεάπολης-Συκεών και ώρες 10:00-16:00.

Το #JobDay Νεάπολης-Συκεών απευθύνεται σε όποιον/ όποια αναζητά εργασία ή σκέφτεται να αλλάξει επάγγελμα και θέλει να διευρύνει τις γνώσεις και τις δεξιότητές του/ της, λαμβάνοντας όλες εκείνες τις πληροφορίες που θα τον/ την βοηθήσουν να γίνει περιζήτητος στην αγορά εργασίας.

Μέσα από ενδιαφέρουσες εισηγήσεις, οι ομιλητές μας, οι οποίοι προέρχονται από κλάδους που σχετίζονται με την αγορά εργασίας, θα επιχειρήσουν με διαδραστικό τρόπο και σύγχρονη ματιά να ενισχύσουν τη δυναμική και τις γνώσεις του ενδιαφερόμενου κοινού.

Παράλληλα, στον χώρο θα βρίσκονται καταξιωμένες εταιρίες οι οποίες θα διεξάγουν συνεντεύξεις με τους υποψήφιους/ υποψήφιες που αναζητούν εργασία, όπως ΙΚΕΑ, ALUMIL, ΧΟΥΤΟΣ CATERING, ISOMAT, Βιοϊατρική, TOR Group Hotel.

Στον ίδιο χώρο θα βρίσκονται φορείς που συνδέονται άμεσα με την αναζήτηση εργασίας προκειμένου να βοηθήσουν εξατομικευμένα το κοινό. Συγκεκριμένα, θα πραγματοποιηθούν οι παρακάτω παράλληλες δράσεις:

·        Cv tips by Action Aid

·        Interview tips by δήμος Νεάπολης-Συκεών

·        Επαγγελματικά δικαιώματα by ΙΝΕ ΓΣΕΕ

·        Ευκαιρίες εργασίας στο εξωτερικό by Grecruitment

·        Career & Linkedin tips by Employ Edu

·        Τεστ επαγγελματικού προσανατολισμού by Career Gate

·        Τεχνικές αναζήτησης εργασίας by ΜΕΤΑδραση

·        Ενδυνάμωση Γυναικών by ΙΡΙΔΑ

Το πλήρες πρόγραμμα της ημέρας:

ΩΡΕΣ

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ

ΟΜΙΛΗΤΕΣ

Περιζήτητες δεξιότητες στη σύγχρονη αγορά εργασίας

Ανέστης Αναστασίου, Senior HR Consultant and Trainer

Personal Branding

Σοφία Παναγιωτίδου, Σύμβουλος Σταδιοδρομίας, Γραφείο Διασύνδεσης Πανεπιστημίου Μακεδονίας

Elevator Pitch: Πώς να παρουσιάζομαι σε 1 λεπτό

Σίλια Χριστοφιλοπούλου, Υπεύθυνη Γραφείου Διασύνδεσης Διεθνούς Πανεπιστημίου Ελλάδος, Partner / Co-founder HR Partners

Επαγγέλματα του μέλλοντος

Δρ. Χρήστος Ταουσάνης, Ιδρυτής και Επιστημονικός Διευθυντής EMPLOY EDU Career Counselors

14:00- 14:45

Τα social media κατά την αναζήτηση εργασίας

Δημήτρης Παρλιάρης, Marketer

Αλλαγή καριέρας σε κάθε ηλικία

Θανάσης Λέλες, Σύμβουλος Επαγγελματικού Προσανατολισμού

Η διασύνδεση της επαγγελματικής εκπαίδευσης με την αγορά εργασίας

Στυλιανός Μπουλταδάκης, Διευθυντής ΕΠΑ.Λ. Συκεών

Για τα workshop θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας και μπορείτε να δηλώσετε συμμετοχή στη φόρμα εγγραφής. Δίνονται βεβαιώσεις παρακολούθησης ενώ για περισσότερες πληροφορίες έχουν αναρτηθεί στο jobdays.gr. Η είσοδος για το κοινό είναι ελεύθερη ενώ θα δοθούν βεβαιώσεις παρακολούθησης στους συμμετέχοντες.