Το Σάββατο 16 Δεκεμβρίου στο δημοτικό κατάστημα Νεάπολης η ορκωμοσία του νέου δημοτικού συμβουλίου Νεάπολης-Συκεών

14 Δεκεμβρίου 2023

Την ορκωμοσία θα τελέσει στις 10 το πρωί ο Σεβασμιότατος Μητροπολίτης Νεαπόλεως-Σταυρουπόλεως κ. Βαρνάβας

Στις 10 το πρωί του Σαββάτου 16 Δεκεμβρίου, θα πραγματοποιηθεί η ορκωμοσία του δημάρχου και του δημοτικού συμβουλίου Νεάπολης-Συκεών που αναδείχθηκαν από τις εκλογές της 8ης Οκτωβρίου 2023. Την ορκωμοσία θα τελέσει ο σεβασμιότατος μητροπολίτης Νεαπόλεως και Σταυρουπόλεως κ. Βαρνάβας στην αίθουσα δημοτικού συμβουλίου Νεάπολης-Συκεών (δημοτικό κατάστημα Νεάπολης, Ελ. Βενιζέλου 125, περιοχή Στρεμπενιώτη).

Το νέο δημοτικό συμβούλιο

Η παράταξη «Νέα Αυτοδιοίκηση» με επικεφαλής τον Σίμο Δανιηλίδη ο οποίος επανεκλέγεται δήμαρχος για όγδοη φορά, καταλαμβάνει τις 28 από τις 35 συνολικά έδρες του δήμου Νεάπολης-Συκεών καταγράφοντας ποσοστό 78,80.

Τέσσερις έδρες καταλαμβάνει η «Λαϊκή Συσπείρωση Νεάπολης-Συκεών» με επικεφαλής τον Αλέξανδρο Γουσόπουλο και ποσοστό 12,16% και τρεις η «Πόλη Αλλιώς – Ανατρεπτική Παρέμβαση στον δήμο Νεάπολης – Συκεών» με επικεφαλής τον Γιάννη Λαθήρα και ποσοστό 9,04%.