Μαθητές της Γ’ τάξης του 5ου δημοτικού σχολείου Συκεών επισκέφθηκαν το δημαρχείο και ξεναγήθηκαν από τον αντιδήμαρχο Παιδείας

21 Νοεμβρίου 2023

Μαθητές της Γ’ τάξης του 5ου δημοτικού σχολείου Συκεών επισκέφθηκαν το δημαρχείο και ξεναγήθηκαν  από τον αντιδήμαρχο Παιδείας

Αφού έμαθαν όσα ήθελαν για τη λειτουργία του δήμου Νεάπολης-Συκεών κατέθεσαν τα… αιτήματά τους

Μαθητές και μαθήτριες της Γ’ τάξης του 5ου δημοτικού σχολείου Συκεών επισκέφθηκαν το δημαρχείο Νεάπολης-Συκεών και ξεναγήθηκαν από τον αντιδήμαρχο Παιδείας Μιχάλη Βουλγαρίδη σε όλα τα γραφεία ξεκινώντας από τα δημοτολόγια και τις οικονομικές υπηρεσίες και φτάνοντας στο γραφείο του δημάρχου ο οποίος όμως βρισκόταν στην Αθήνα για σειρά συναντήσεων. Αφού εξασφάλισαν την υπόσχεση ότι θα ξανάρθουν για να συναντήσουν από κοντά τον κ. Δανιηλίδη και να συνομιλήσουν μαζί του, ενημερώθηκαν για τις υπηρεσίες που στεγάζονται στο κτίριο της Στρ. Σαράφη με Ι. Μιχαήλ.

Στη συζήτησή τους με την αντιδήμαρχο Νέας Γενιάς και Οικονομικών Αλεξάνδρα Τερζίδου προέκυψε πως αυτό που θα τους χαροποιούσε ιδιαίτερα είναι η δημιουργία μίας πίστας skate και rollers αλλά και ένας τεράστιος τοίχος στον οποίο θα μπορούσαν να γράφουν ό, τι θέλουν.

Αφού έλαβαν τη διαβεβαίωση πως το αίτημα θα συζητηθεί με την αντιδημαρχία Παιδείας και την εκπαιδευτική κοινότητα, οι μαθητές της Γ’ τάξης ολοκλήρωσαν ενθουσιασμένοι την επίσκεψή τους συνοδευόμενοι από τις εκπαιδευτικούς τους Νικολέττα Πεγκλίδου και Κατερίνα Αλεξάνδρου.