Δύο υποτροφίες του ΙΕΚ ΑΛΦΑ για δωρεάν σπουδές σε δημότες/ισσες του δήμου Νεάπολης-Συκεών

25 Αυγούστου 2023

Μέχρι την Παρασκευή 1 Σεπτεμβρίου οι αιτήσεις – Δείτε τα δικαιλογητικά που απαιτούνται και τη διαδικασία υποβολής

Δύο υποτροφίες, μία διετούς φοίτησης και μία ετήσια προσφέρει σε δημότες και δημότισσες του δήμου Νεάπολης-Συκεών το ΙΕΚ ΑΛΦΑ.

Σύμφωνα με το Τμήμα Κοινωνικής Προστασίας & Ισότητας του δήμου που ανακοινώνει και τη σχετική πρόσκληση ενδιαφέροντος οι υπότροφοι θα επιλεγούν από το δήμο με βάση κοινωνικο-οικονομικά κριτήρια, σύμφωνα με τον πίνακα που ακολουθεί.

ΚΡΙΤΗΡΙΟ

ΜΟΡΙΑ

ΔΙΚΑΙΟΥΧΟΣ Ελάχιστου Εγγυημένου Εισοδήματος (δεν παίρνει άλλα μόρια από εισόδημα)

100

ΚΑΤΑ ΚΕΦΑΛΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ: 1.200-3.000

80

ΚΑΤΑ ΚΕΦΑΛΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ: 3.000 - 5.000

60

ΑΤΟΜΟ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ (ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΟΣ/-Η)

100

ΜΕΛΟΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΑΜΕΑ

50

ΠΟΛΥΤΕΚΝΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ

ΤΡΙΤΕΚΝΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ

30

ΜΟΝΟΓΟΝΕΪΚΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ

60

ΑΝΕΡΓΟΙ ΓΟΝΕΙΣ (ΓΙΑ ΚΆΘΕ ΑΝΕΡΓΟ ΓΟΝΕΑ)

50

Για την κατοχύρωση της υποτροφίας οι υποψήφιοι πρέπει να πληρούν τις ελάχιστες προϋποθέσεις εισαγωγής τους στο πρόγραμμα σπουδών της επιλογής τους να είναι δηλαδή απόφοιτοι Λυκείου.

Οι υποτροφίες αφορούν αποκλειστικά σε έναρξη το ακαδημαϊκό έτος 2023-2024, ενώ οι δικαιούχοι μπορούν να επιλέξουν να σπουδάσουν σε οποιοδήποτε παράρτημα του ΙΕΚ ΑΛΦΑ τους εξυπηρετεί σε Αθήνα, Πειραιά, Γλυφάδα ή Θεσσαλονίκη. Από τη διαδικασία αξιολόγησης και απόδοσης των υποτροφιών εξαιρούνται ήδη εγγεγραμμένοι ή/ και ενεργοί σπουδαστές του IEK.

Οι ειδικότητες ανάμεσα στις οποίες μπορούν να επιλέξουν οι ενδιαφερόμενοι είναι οι εξής:

·Μαγειρική

·Προπονητική

·Παιδαγωγικά

·Βοηθός Φαρμακείου

·Διοίκηση Επιχειρήσεων

·Τουριστικά

·Ναυτιλιακά

·Νοσηλευτική

·Φυσικοθεραπεία

·Αισθητική & Μακιγιάζ

·Κομμωτική

·Σχέδιο Μόδας

·Υποκριτική

·Γραφιστική

·Ηλεκτρολογία

·Μηχανοτρονική

Διαδικασία υποβολής αίτησης-Δικαιολογητικά

Οι ενδιαφερόμενοι/-ες καλούνται να καταθέσουν στο γραφείο πρωτοκόλλου του δήμου Νεάπολης-Συκεών (Στρατηγού Σαράφη 1 & Ιωάννου Μιχαήλ) μέχρι την Παρασκευή 1 Σεπτεμβρίου 2023, μαζί με την την αίτηση που θα βρουν εδώ και στο πεδίο «ΕΓΓΡΑΦΑ» στο κάτω μέρος της ανάρτησης και τα εξής δικαιολογητικά:

-Αντίγραφο ταυτότητας

-Απολυτήριο Λυκείου

-Πιστοποιητικό Οικογενειακής Κατάστασης

-Εγκεκριμένη αίτηση στο Ελάχιστο Εγγυημένο Εισόδημα ή πρόσφατη φορολογική Δήλωση (Ε.1) & Εκκαθαριστικό

Τα αποτελέσματα της διαδικασίας θα ανακοινωθούν μέχρι τις 8 Σεπτεμβρίου, ενώ για περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επικοινωνούν με το Τμήμα Κοινωνικής Προστασίας & Ισότητας του δήμου Νεάπολης-Συκεών και την αναπλ. προϊσταμένη, ψυχολόγο, Μάρω Βασσάρα, στο τηλέφωνο: 2313313160.