Απόψε στις 8.30 στη Δενδροφυτεία θα αποκαλυφθεί η νέα της εικόνα – Απευθείας μετάδοση της παρουσίασης από το κανάλι του δήμου στο YouTube

10 Ιουλίου 2023

Δημότες, κάτοικοι και επισκέπτες θα έρθουν για πρώτη φορά σε επαφή με ό,τι προβλέπει η μελέτη ανάπλασης του Άλσους Συκεών

Τη μελέτη ανάπλασης και αναβάθμισης του Άλσους Συκεών (Δενδροφυτείας) παρουσιάζει σήμερα στις 8.30 το βράδυ ο δήμος Νεάπολης-Συκεών. Όπως έχει τονίσει ο δήμαρχος Σίμος Δανιηλίδης στόχος της ανάπλασης είναι να γίνει ο χώρος της Δενδροφυτείας ακόμη πιο όμορφος και λειτουργικός για το σύνολο των δημοτών, των κατοίκων του δήμου αλλά και όλων των Θεσσαλονικιών που τον επισκέπτονται αναζητώντας μία διέξοδο δροσιάς τα ζεστά καλοκαιρινά βράδια.

Η μελέτη έχει ως βασική επιδίωξη την ενίσχυση του βιοκλιματικού σχεδιασμού του Άλσους αλλά και τη βελτίωση της προσβασιμότητάς του με στόχο την ασφαλή και απρόσκοπτη κίνηση των περιπατητών.

Τα σχέδια περιλαμβάνουν μεταξύ άλλων προσθήκη στοιχείων βιοκλιματικής αρχιτεκτονικής, δημιουργία μονοπατιών με φυσικά υλικά αλλά και τις κατάλληλες κλίσεις και σημάνσεις.

Το στοίχημα του δήμου Νεάπολης- Συκεών και της ομάδας των μελετητών του είναι ο ίδιος δημόσιος χώρος να καλύπτει τις ανάγκες και να ανταποκρίνεται στις επιθυμίες όλων των επισκεπτών του.

Πότε Στις 8.30 το βράδυ

Πού Στο Άλσος δίπλα στο αναψυκτήριο

Πρόσβαση Μέσω της γραμμής 28 του ΟΑΣΘ, στάση Δενδροφυτεία

H παρουσίαση θα μεταδοθεί απευθείας από το κανάλι του δήμου στο YouTube εδώ.