Παγκόσμια ημέρα Εθελοντή Αιμοδότη σήμερα και ο δήμος Νεάπολης-Συκεών τη γιορτάζει στο Πάρκο των Ρουμανικών

14 Ιουνίου 2023

Παγκόσμια ημέρα Εθελοντή Αιμοδότη σήμερα  και ο δήμος Νεάπολης-Συκεών τη γιορτάζει  στο Πάρκο των Ρουμανικών

Γιορτή για τον εθελοντισμό με βραβεύσεις, κληρώσεις, δώρα και μία κατακόκκινη καρδιά που θα σχηματισθεί από τους μαθητές του 7ου Νηπιαγωγείου Νεάπολης

Σήμερα τιμάται παγκοσμίως η ημέρα του εθελοντή αιμοδότη και με αυτή την αφορμή ο δήμος Νεάπολης-Συκεών που διατηρεί μία από τις πιο οργανωμένες δημοτικές τράπεζες αίματος πανελλαδικά, ετοίμασε μια μεγάλη γιορτή για τον εθελοντισμό που θα πραγματοποιηθεί στις 6.30 το απόγευμα στο Πάρκο των Ρουμανικών (Ελ.Βενιζέλου 25, Νεάπολη).

Μία ανθρώπινη κατακόκκινη καρδιά θα σχηματισθεί από τους μαθητές του 7ου Νηπιαγωγείου για να συμβολίσει τη σημασία της εθελοντικής προσφοράς ενώ το σύνθημα «η προσφορά που γίνεται συνήθεια» αναμένεται να κυριαρχήσει για να μεταδώσει σε όσο το δυνατόν περισσότερους το μήνυμα της εθελοντικής προσφοράς.

Για την αποψινή εκδήλωση που αποτελεί προπομπό της εβδομάδας εθελοντικής αιμοδοσίας που ακολουθεί από το ερχόμενο Σάββατο 17 έως το Σάββατο 24 Ιουνίου συνεργάστηκαν η αντιδημαρχία Κοινωνικής Πολιτικής, η αντιδημαρχία Διοικητικών Υπηρεσιών-ΚΕΠ και Παιδείας, η ΚΕΥΝΣ και το Τοπικό Συμβούλιο Νεάπολης.

Όπως τονίζει ο δήμαρχος Σίμος Δανιηλίδης εκτός του συμβολισμού ανήμερα της Παγκόσμιας Ημέρας Εθελοντή αιμοδότη, η αποψινή γιορτή έχει και έναν χαρακτήρα ηθικής ανταμοιβής στους ανθρώπους που σταθερά και ανιδιοτελώς προσφέρουν το αίμα τους. «Επειδή συνεχώς ζητάμε από τους εθελοντές αιμοδότες να προσφέρουν, νιώσαμε την ανάγκη, ως ένα μικρό αντίδωρο, να διοργανώσουμε μια γιορτή αναγνώρισης της αξίας που έχει η προσφορά τους, βραβεύοντας συγχρόνως τους πιο τακτικούς μας αιμοδότες»

Η αντιδήμαρχος Κοινωνικής Πολιτικής Ιωάννα Αλεξιάδου απευθύνει κάλεσμα για ευρεία συμμετοχή στη μεγάλη γιορτή και τονίζει την αξία της προσφοράς του εθελοντή αιμοδότη: «Δεν είναι ανάγκη να χρειαστούμε αίμα για να συνειδητοποιήσουμε τι σημαίνει για κάποιους συνανθρώπους μας να διαθέτουμε δυο-τρεις φορές ετησίως λίγα λεπτά από τον χρόνο μας». Ο αντιδήμαρχος Διοικητικών Υπηρεσιών ΚΕΠ και Παιδείας Μιχάλης Βουλγαρίδης υπογραμμίζει «την αξία της ευαισθητοποίησης των μικρών σε ηλικία συμπολιτών μας έτσι ώστε όταν μεγαλώσουν να θεωρούν απολύτως φυσιολογική τη δωρεά αίματος».

Το «παρών» στη γιορτή θα δώσουν πλήθος φορέων και συλλόγων ενδυναμώνοντας το μήνυμα της μαζικότητας: οι Γιατροί του Κόσμου, η Δημόσια Τράπεζα Βλαστοκυττάρων, το Δίκτυο Εθελοντών του δήμου Νεάπολης-Συκεών, το Κέντρο Κοινότητας-Δομή Παροχής Συσσιτίου και Κοινωνικό Παντοπωλείο-Κοινωνικό Φαρμακείο, ο Εθνικός Οργανισμός Μεταμοσχεύσεων και ο Σύλλογος Όραμα Ελπίδας, η ΙΑΣΙΣ ΑμκΕ-Connect Family, η Ιμερόεσσα Πανελλήνιος Σύλλογος Στήριξης Ατόμων με Παχυσαρκία, τα ΚΔΑΠ-ΜΕΑ Νεάπολης-Συκεών, το Παιδικό Μουσείο Θεσσαλονίκης, η ΠΥΞΙΔΑ-Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της ψυχοκοινωνικής Υγείας, το Φροντιστήριο Βιωσιμότητας του δήμου Νεάπολης-Συκεών, το 7ο Νηπιαγωγείο Νεάπολης (οι μαθητές του θα δημιουργήσουν την κόκκινη καρδιά) και το Χαμόγελο του Παιδιού.

Τα αναμνηστικά που θα προσφερθούν στους εθελοντές αποτελούν χορηγία της εταιρείας «Κεντητική» και «zen – άρωμα» (Ανδρέου Δημητρίου 34 Συκιές).

Τα δώρα που θα κληρωθούν στους παρευρισκόμενους αποτελούν προσφορά των: Kiddo, Mad Gym, Δημοτικό Κολυμβητήριο Νεάπολης-Συκεών, κατασκευαστική Σίγμα Group, «Χρυσός Κόσμος του Κώστα Αρβανιτίδη», Κοσμήματα Kritimis, jbl, του Secrets of Beauty all about SPA, καφέ Hibou, ΕΥΡΑΓΟΡΑ Ξυδάς, thessbike, Vicko Επταπυργίου, Ινστιτούτο αισθητικής Dejavu, ενώ έργο της πρόσφερε και η εικαστικός Μαρία Δελαπόρτα.

Πότε: Σήμερα

Πού: Στο Πάρκο Ρουμανικών, Νεάπολη