13 Ιουνίου 2023

Έρχεται το Sykies Fest 2023 που είναι αφιερωμένο στα ΣυνSθύματα

Φέτος τον πρώτο λόγο έχουν τα συναισθήματα ως δικαίωμα και ως αντιστάθμισμα στην υλιστική εποχή που ζούμε

Το Sykies Fest, το πολιτιστικό δρώμενο με τις διαδραστικές παραστάσεις χορού, θεάτρου, μουσικής και τραγουδιού, που εξελίσσεται κάθε χρόνο σε διάφορα σημεία πολιτισμού (Επταπύργιο, Πολιτιστική Γειτονιά, Θέατρο Μάνος Κατράκης) του δήμου Νεάπολης-Συκεών έρχεται και φέτος να συγκινήσει και να προβληματίσει...

Η φετινή παράσταση με τίτλο ΣυνSθύματα στην οποία πρωταγωνιστούν χορευτικοί και πολιτιστικοί φορείς και σύλλογοι του δήμου καθώς και εκατοντάδες εθελοντές παρουσιάζεται με ελεύθερη είσοδο το βράδυ της Δευτέρας 26 Ιουνίου, στο Ανοιχτό Θέατρο Συκεών «Μάνος Κατράκης».

Ανεξαρτήτως της θεματικής του, εφαλτήριο για το Sykies Fest αποτελεί η βιωματική και δημιουργική αναβίωση της ελληνικής παράδοσης και του πολιτισμού εν γένει.

Όπως επισημαίνει ο δήμαρχος Σίμος Δανιηλίδης «Το Sykies Fest είναι ένας θεσμός νέος σε σύγκριση με άλλους συνυφασμένους πλέον στη συνείδηση του κοινού με τον δήμο μας όπως τα Μερκούρεια και η Βαλκανική Πλατεία. Τον χαρακτηρίζει η φρεσκάδα, η έμπνευση, η πρωτοτυπία και ο ενθουσιασμός των συντελεστών του, στοιχεία απολύτως διακριτά σε αυτή τη βιωματική αναβίωση της ελληνικής παράδοσης και της ιστορίας της Θεσσαλονίκης που επιχειρείται».

Σύμφωνα με την Ιωάννα Γεωργαντά και τον Θανάση Καλτσίκα που συνέλαβαν την αρχική ιδέα, το SykiesFest φέρνει το παρελθόν στο σήμερα ώστε να αποτελέσει έρεισμα για το μέλλον. Φέτος το θέμα είναι τα ΣυνSθύματα. Συνθήματα, θύματα, συναισθήματα, όπως κι αν το διαβάσει κανείς στην πρώτη ανάγνωση δεν πρόκειται να αστοχήσει. Η λέξη και το δρώμενο τα περιλαμβάνει όλα.

Η παράσταση ΣυνSθύματα στηρίζεται σε πέντε βασικούς πυλώνες που είναι η ερμηνεία, ο σύγχρονος χορός, ο παραδοσιακός χορός, η μουσική και το τραγούδι. Προς επίρρωση της ερμηνείας των συναισθημάτων κάθε ηλικιακής κλίμακας του ανθρώπου, χρησιμοποιούνται, πέραν της ερμηνείας και του χορού και άλλες μορφές τέχνης, όπως η ζωγραφική. Οι εικόνες που αποτυπώνονται έχουν αντληθεί από την παγκόσμια τέχνη, αλλά και τα θεολογικά κείμενα.

Πρόκειται για παράσταση η οποία θέλει να μας υπενθυμίσει τα συναισθήματα ως το πιο χρήσιμο εργαλείο του ανθρώπου, ως μέσο για την αποκάλυψη του Θείου, ως δικαίωμα, ως αντιστάθμισμα στη μάχη με τον υλισμό και -γιατί όχι- ως τελικό νικητή.

Συντελεστές SYKIES FEST 2023

Πρωτότυπη ιδέα-Σκηνοθεσία | Ιωάννα Γεωργαντά, Θανάσης Καλτσίκας

Μουσική| ΘΡΑΞ ΠΑΝKC

Πολυφωνικό τραγούδι | πλειάδες