Το απόγευμα τα εγκαίνια του Κέντρου Ημέρας για τη στήριξη της οικογένειας στο δήμο Νεάπολης-Συκεών

4 Μαΐου 2023

Μία πρωτοποριακή δομή για τα παιδιά και την οικογένεια με τη συνεργασία της ΑμΚΕ ΙΑΣΙΣ στην Καραβαγγέλη 9, στο κτίριο όπου στεγαζόταν παλιά η Εργάνη

Μία πρωτοποριακή δομή ψυχοκοινωνικής υποστήριξης για παιδιά και για ολόκληρη την οικογένεια εγκαινιάζεται στις 6 το απόγευμα στο δήμο Νεάπολης-Συκεών.

Το Κέντρο Ημέρας για τη στήριξη της Οικογένειας Connect Family στεγάζεται σε κτίριο του δήμου στην οδό Καραβαγγέλη 9 (πρώην Εργάνη δίπλα στον Ιερό ναό του Αγίου Βασιλείου) και θα λειτουργεί με ευθύνη

της ΑμΚΕ IASIS, που είναι και ο φορέας υλοποίησης του έργου, σε συνεργασία με την ΕΠΑΨΥ.

Η νέα δομή εντάσσεται στο δίκτυο των μονάδων ψυχικής υγείας που δημιουργούνται σε όλη τη χώρα και συγχρηματοδοτούνται από το υπουργείο Υγείας και το Ταμείο Ανάκαμψης και Ανθεκτικότητας.

Σκοπός του Connect Family είναι να παρέχει ένα ασφαλές και φιλόξενο περιβάλλον στο οποίο οι οικογένειες (παιδιά, έφηβοι και ενήλικες) μπορούν να αποκτήσουν τις δεξιότητες και τα εργαλεία που χρειάζονται για να αναπτύξουν υγιείς και εποικοδομητικές σχέσεις μεταξύ των μελών τους. Οι ειδικοί επιστήμονες που ανήκουν στην ομάδα του στοχεύουν στην ενδυνάμωση των οικογενειών και στην παροχή της κατάλληλης βοήθειας ώστε να τις ενδυναμώσουν και να τις βοηθήσουν να ξεπεράσουν τυχόν δυσκολίες και προκλήσεις που αντιμετωπίζουν.

Συγκεκριμένα οι ομάδες Στόχου του CONNECT FAMILY είναι: Παιδιά, έφηβοι και νέοι έως 30 ετών, γονείς, οικογένειες.

Το Κέντρο Ημέρας για τη στήριξη της οικογένειας προσφέρει πληθώρα υπηρεσιών, ανάλογα με την ομάδα στόχου και τις ανάγκες του εκάστοτε ατόμου ή οικογένειας. Οι κεντρικοί άξονες των παρεχόμενων υπηρεσιών είναι οι εξής:

1.  Συμβουλευτική και ψυχοκοινωνική υποστήριξη σε ατομικό/ ομαδικό επίπεδο

2.  Εκπαίδευση και Ανάπτυξη Δεξιοτήτων

3.  Αθλητικές, Καλλιτεχνικές, Περιβαλλοντικές Ψυχαγωγικές και Εθελοντικές Δράσεις Δράσεις Αγωγής της Κοινότητας για Ενημέρωση και Ευαισθητοποίηση

H Πολυκλαδική Θεραπευτική Ομάδα (ΠΘΟ) του Κέντρου Ημέρας για τη στήριξη της οικογένειας αποτελείται από τις εξής ειδικότητες: Παιδοψυχίατρος-επιστημονικά υπεύθυνη ψυχολόγος, παιδοψυχολόγος, κοινωνικός λειτουργός, ειδικός Παιδαγωγός Εργοθεραπευτής, λογοθεραπευτής Νοσηλευτής, ενώ την ομάδα συμπληρώνουν Διοικητικός Υπάλληλος και Γενικών Καθηκόντων/Φροντιστής

Στοιχεία Επικοινωνίας:

Καραβαγγέλη 9, 566 25, Συκιές, Θεσσαλονίκη, 2313115034