Παρατείνεται μέχρι το πρωί της Δευτέρας η συγκέντρωση ανθρωπιστικής βοήθειας για τους σεισμοπαθείς σε Τουρκία και Συρία

9 Φεβρουαρίου 2023

Επικαιροποιημένη λίστα ειδών πρώτης ανάγκης εξέδωσε η ΚΕΔΕ

Παρατείνεται μέχρι τις 11 το πρωί της Δευτέρας 13 Φεβρουαρίου η προθεσμία συλλογής ανθρωπιστικής βοήθειας από το δήμο Νεάπολης-Συκεών.

Παράλληλα η ΚΕΔΕ εξέδωσε επικαιροποιημένη λίστα ειδών πρώτης ανάγκης προκειμένου η βοήθεια που θα παραδοθεί σε πληγέντες του φονικού σεισμού στην Τουρκία και τη Συρία να είναι όσο γίνεται πιο χρήσιμη.

Η νέα λίστα έχει ως εξής:

-Κουβέρτες, παπλώματα

-Σκηνές, υπνόσακοι

-Μαξιλάρια

-Φακοί, φορτιστές

-Είδη ρουχισμού (μόνο κασκόλ, γάντια, σκούφοι, κάλτσες)

-Είδη υγιεινής και γυναικείας υγιεινής

-Πάνες παιδικές και τρίτης ηλικίας

-Συσκευασμένη ξηρά τροφή και παιδικές τροφές

Ώρες και σημεία συγκέντρωσης

Συγκεκριμένα σήμερα αύριο Παρασκευή και το πρωί της Δευτέρας (ως τις 11), οι πολίτες θα μπορούν να προσφέρουν τα είδη πρώτης ανάγκης στα εξής σημεία:

Στους Συμβουλευτικούς Σταθμούς Νεάπολης και Συκεών από τις 8 το πρωί έως τις 8 το βράδυ.

-Συμβουλευτικός Σταθμός Συκεών, Στρ. Σαράφη 1 (Δημαρχείο, ισόγειο)

-Συμβουλευτικός Σταθμός Νεάπολης, Ελ. Βενιζέλου 125 (δημοτικό κατάστημα Νεάπολης)

Σε όλα τα ΚΑΠΗτου δήμου και στις τέσσερις Δημοτικές Ενότητες

-Α' Κ.Α.Π.Η. Συκεών

Καυκάσου 66, Συκιές

-Β' Κ.Α.Π.Η. Συκεών

Επταπυργίου 80, Συκιές,

-Γ' Κ.Α.Π.Η. Συκεών

Μεσολογγίου 54 και Περγάμου 2 γωνία, Συκιές

-Α' Κ.Α.Π.Η. Νεάπολης

Κουντουριώτη 29, Νεάπολη

-Β' Κ.Α.Π.Η. Νεάπολης

Δ. Κομνηνού 3, Νεάπολη

-Κ.Α.Π.Η. Πεύκων

Ειρήνης 19 (Δημοτικό Κατάστημα Πεύκων)

-Κ.Α.Π.Η. Αγίου Παύλου

Ηπείρου 9-11, Άγιος Παύλος

-Κ.Α.Π.Η. Ευαγγελίστριας

Καλής Ελπίδος 54, Άγιος Παύλος

Στο Γραφείο Πολιτικής Προστασίας δήμου Νεάπολης-Συκεών (Λεχόβου 4, Συκιές) από τις 8 το πρωί έως τις 3 το μεσημέρι.

Ανοιχτά και το Σαββατοκύριακο

Το Σαββατοκύριακο θα είναι ανοιχτά και θα δέχονται τα είδη που θα προσφέρουν οι πολίτες όλα τα ΚΑΠΗ του δήμου (στο χώρο των κυλικείων). Ειδικότερα το Σάββατο θα είναι ανοικτά από τις 8 το πρωί ως τις 2 μετά το μεσημέρι και από τις 5 το απόγευμα ως τις 8 το βράδυ. Την Κυριακή θα είναι ανοιχτά μόνο από τις 8 το πρωί ως τις 2 μετά το μεσημέρι.

Πληροφορίες σχετικά με τη συλλογή της ανθρωπιστικής βοήθειας παρέχονται στα τηλέφωνα 2313 313151, 2313 313341, 6944 353747 (Τάσος Τσακιρίδης, αντιδήμαρχος Πολιτικής Προστασίας).