Μέχρι την Παρασκευή η συγκέντρωση ανθρωπιστικής βοήθειας για την πρώτη αποστολή σε Τουρκία και Συρία

8 Φεβρουαρίου 2023

Παρά το κρύο οι συμπολίτες κάθε ηλικίας ανταποκρίνονται στο κάλεσμα του δήμου

Η συλλογή ανθρωπιστικής βοήθειας για τους πληγέντες από τον καταστροφικό σεισμό στην Τουρκία και τη Συρία, όπου χιλιάδες συνάνθρωποί μας έχασαν τη ζωή τους και δεκάδες χιλιάδες έχουν βρεθεί στο δρόμο βρίσκεται σε εξέλιξη. Από την πρώτη στιγμή ο δήμος Νεάπολης-Συκεών επικοινώνησε με τις πρεσβευτικές και προξενικές αρχές των δύο χωρών στο πλαίσιο της κινητοποίησης της Κεντρικής Ένωσης Δήμων Ελλάδας (ΚΕΔΕ) προκειμένου να ενημερωθεί για τις πρώτες ανάγκες των ανθρώπων που έχασαν τα πάντα από το χτύπημα του Εγκέλαδου τα ξημερώματα της περασμένης Δευτέρας.

«Η σκέψη μας βρίσκεται στα χιλιάδες θύματα και σε όλους τους συνανθρώπους μας που επέζησαν της πρωτοφανούς τραγωδίας γι’ αυτό και συμμετέχουμε ενεργά ως δήμος στη συλλογή ειδών πρώτης ανάγκης για την πρώτη αποστολή ανθρωπιστικής βοήθειας και φυσικά θα ακολουθήσουν και άλλες», επισημαίνει ο δήμαρχος Νεάπολης-Συκεών Σίμος Δανιηλίδης καλώντας «όλους τους συμπολίτες μας να συμμετάσχουν όπως μπορεί ο καθένας στο μεγάλο κίνημα ανθρωπιάς και αλληλεγγύης», εκφράζοντας την πεποίθηση ότι η προσφορά στον συνάνθρωπο που έχει ανάγκη ανεξαρτήτως κοινωνικής τάξης, θρησκεύματος φυλής και εθνικότητας είναι αυτονόητη για τους δημότες μας».

Για την πρώτη αποστολή, η συγκέντρωση των ειδών πρώτης ανάγκης ξεκίνησε από σήμερα Τετάρτη 8 Φεβρουαρίου 2023 και θα διαρκέσει μέχρι και μεθαύριο Παρασκευή 10 Φεβρουαρίου 2023 στις 10 το πρωί.

Συγκεκριμένα, οι πολίτες οι οποίοι ενδιαφέρονται να προσφέρουν, μπορούν να απευθύνονται στα εξής σημεία:

Στους Συμβουλευτικούς Σταθμούς Νεάπολης και Συκεών από τις 8 το πρωί έως τις 8 το βράδυ.

-Συμβουλευτικός Σταθμός Συκεών, Στρ. Σαράφη 1 (Δημαρχείο, ισόγειο)

-Συμβουλευτικός Σταθμός Νεάπολης, Ελ. Βενιζέλου 125 (δημοτικό κατάστημα Νεάπολης)

Σε όλα τα ΚΑΠΗ του δήμου και στις τέσσερις Δημοτικές Ενότητες

-Α' Κ.Α.Π.Η. Συκεών

Καυκάσου 66, Συκιές

-Β' Κ.Α.Π.Η. Συκεών

Επταπυργίου 80, Συκιές,

-Γ' Κ.Α.Π.Η. Συκεών

Μεσολογγίου 54 και Περγάμου 2 γωνία, Συκιές

-Α' Κ.Α.Π.Η. Νεάπολης

Κουντουριώτη 29, Νεάπολη

-Β' Κ.Α.Π.Η. Νεάπολης

Δ. Κομνηνού 3, Νεάπολη

-Κ.Α.Π.Η. Πεύκων

Ειρήνης 19 (Δημοτικό Κατάστημα Πεύκων)

-Κ.Α.Π.Η. Αγίου Παύλου

Ηπείρου 9-11, Άγιος Παύλος

-Κ.Α.Π.Η. Ευαγγελίστριας

Καλής Ελπίδος 54, Άγιος Παύλος

Στο Γραφείο Πολιτικής Προστασίας δήμου Νεάπολης-Συκεών (Λεχόβου 4, Συκιές) από τις 8 το πρωί έως τις 3 το μεσημέρι.

Τα είδη πρώτης ανάγκης που μπορούν να προσφέρουν οι πολίτες είναι: κουβέρτες, παπλώματα, σκηνές,ιατροφαρμακευτικό υλικό (παυσίπονα, αντιφλεγμονώδη, γάζες, επίδεσμοι, κουτιά πρώτων βοηθειών, φυσιολογικοί οροί, αντισηπτικά, μάσκες, γάντια κ.ά.), είδη ατομικής υγιεινής και powerbank, φορτιστές μπαταριών, φανάρια χειρός, κράνη εργασίας.

Ο δήμος θα ενημερώσει εγκαίρως και για τις επόμενες αποστολές.

Πληροφορίες σχετικά με τη συλλογή της ανθρωπιστικής βοήθειας παρέχονται στα τηλέφωνα 2313 313151, 2313 313341, 6944 353747 (Τάσος Τσακιρίδης, αντιδήμαρχος Πολιτικής Προστασίας).