Δωρεάν εργαστήρια εθελοντικής ενισχυτικής διδασκαλίας για μαθητές Γυμνασίου-Λυκείου 2022-2023

21 Νοεμβρίου 2022

Πρόσκληση εθελοντών εκπαιδευτικών για τη συμμετοχή τους στο κοινωνικό φροντιστήριο του δήμου Νεάπολης-Συκεών

Κάλεσμα στους μαθητές για τη δωρεάν συμμετοχή τους στα εργαστήρια

Δύο από τους βασικότερους άξονες στους οποίους στηρίζεται η πολιτική του Δήμου μας είναι η Παιδεία και η Κοινωνική Πολιτική.

Η στήριξη της νεολαίας μας σε κάθε στάδιο και βήμα της και ιδιαίτερα στην συνολική απόκτηση γνώσεων αποτελεί δέσμευση και θέση μας ως Δημοτική Αρχή.

Το Κοινωνικό Φροντιστήριο του Δήμου μας αποτέλεσε για μία σειρά ετών ένα βασικό εργαλείο, για την στήριξη των μαθητών των ευάλωτων οικογενειών, στα χρόνια της οικονομικής κρίσης, η οποία συνεχίζεται και σήμερα. Δυστυχώς όμως κατά το χρονικό διάστημα της έξαρσης της πανδημίας αναγκαστήκαμε να αναστείλουμε την λειτουργία του. Για το σχολικό έτος 2022-23 επανεκκινούμε τη σημαντική αυτή δράση με αρωγούς τους εθελοντές εκπαιδευτικούς μας.

Το Κοινωνικό Φροντιστήριο – Εργαστήρια Εθελοντικής Ενισχυτικής Διδασκαλίας του Δήμου Νεάπολης – Συκεών απευθύνεται σε μαθητές των Α', Β', Γ' τάξεων του γυμνασίου και των Α', Β' τάξεων του λυκείου για τη στήριξή τους στα μαθήματα που επιθυμούν και έχουν περισσότερη ανάγκη. Δικαίωμα αίτησης έχουν όλοι οι μαθητές ανεξάρτητα από οικονομικά κριτήρια, αρκεί να κατοικούν στο Δήμο μας.

Επισυνάπτονται όλα τα απαραίτητα έγγραφα για εκπαιδευτικούς και μαθητές.