«Στις κρίσεις απαντούμε με κοινωνική αλληλεγγύη...» - Σε Άγιο Παύλο και Νεάπολη σήμερα η εθελοντική αιμοδοσία

10 Νοεμβρίου 2022

Με 285 νέες μονάδες αίματος ενισχύθηκε έως και χθες η Δημοτική Τράπεζα Αίματος του δήμου Νεάπολης-Συκεών

Παράλληλη ενημέρωση για τη δωρεά οργάνων σώματος, αιμοπεταλίων, μυελού των οστών και βλαστοκυττάρων

Με επόμενες στάσεις τον Αγ. Παύλο και τη Νεάπολη συνεχίζεται από σήμερα η Εβδομάδα Εθελοντικής Αιμοδοσίας και Κοινωνικής Προσφοράς, που διοργανώνει για τέταρτη φορά μέσα στο έτος ο δήμος Νεάπολης-Συκεών.

Μετά τις Δ.Ε. Πεύκων και Συκεών, όπου συγκεντρώθηκαν 56 και 217 μονάδες αίματος, αντίστοιχα, οι κινητές μονάδες αιμοληψίας των νοσοκομείων βρίσκονται σήμερα στον Αγ. Παύλο και στη Νεάπολη, έτοιμα να υποδεχθούν τους εθελοντές αιμοδότες για την προσφορά ελπίδας και ζωής. Συγκεκριμένα, οι εθελοντές και οι εθελόντριες μπορούν να προσέρχονται σήμερα, Πέμπτη 10 Νοεμβρίου 2022, στο:

Δημοτικό Κατάστημα Νεάπολης // 10 π.μ.-8 μ.μ.

(Ελ. Βενιζέλου 125, Νεάπολη, περ. Στρεμπενιώτη), και

Δημοτικό Γυμναστήριο Αγίου Παύλου // 9 π.μ.-2 μ.μ.

(Ανθέων 14, Αγ. Παύλος)

Η εκστρατεία κοινωνικής προσφοράς και αλληλεγγύης, η οποία έχει αγκαλιαστεί από την κοινωνία τους συλλόγους και τους φορείς της, ολοκληρώνεται μεθαύριο Σάββατο σύμφωνα με το ακόλουθο πρόγραμμα:

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 11 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2022

Δημοτικό Κατάστημα Νεάπολης // 10 π.μ.-8 μ.μ.

(Ελ. Βενιζέλου 125, Νεάπολη, περ. Στρεμπενιώτη)

ΣΑΒΒΑΤΟ 12 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2022

Δημοτικό Κατάστημα Νεάπολης // 9 π.μ.-2 μ.μ.

(Ελ. Βενιζέλου 125, Νεάπολη, περ. Στρεμπενιώτη)

Παράλληλα με τις αιμοδοσίες, εξελίσσεται και εκστρατεία ενημέρωσης των πολιτών για τη δωρεά οργάνων σώματος, αιμοπεταλίων και μυελού των οστών, αλλά και προς τα νέα ζευγάρια, για την ψύξη και διατήρηση βλαστοκυττάρων στο νοσοκομείο «Γ. Παπανικολάου», με το οποίο ο δήμος Νεάπολης-Συκεών έχει μόνιμη συνεργασία.

Videos

ΔΩΡΟ ΖΩΗΣ!