5 Απριλίου 2022

«Το βασικό εισόδημα πιλοτικά στους Δήμους...»

Ομιλία-εισήγηση του δημάρχου Νεάπολης-Συκεών και προέδρου της Επιτροπής Κοινωνικής Πολιτικής της ΚΕΔΕ Σίμου Δανιηλίδη

Στην εκδήλωση «Δημοτικές κοινωνικές πολιτικές και βασικό εισόδημα»

Ομιλία-εισήγηση του δημάρχου Νεάπολης-Συκεών, και προέδρου της Επιτροπής Κοινωνικής Πολιτικής της ΚΕΔΕ, Σίμου Δανιηλίδη στην εκδήλωση-ανοιχτή συζήτηση που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 2 Απριλίου 2022 στο Πάντειο Πανεπιστήμιο Αθηνών με θέμα: «Δημοτικές κοινωνικές πολιτικές και βασικό εισόδημα», στο πλαίσιο του τριημέρου «Ακαδημία για το Βασικό Εισόδημα».

Η εκδήλωση διοργανώθηκε από τον Οργανισμό Unconditional Basic Income Europe (UBIE), σε συνεργασία με το Τμήμα Κοινωνικής Πολιτικής του Πάντειου Πανεπιστημίου και την Ευρωπαϊκή Πρωτοβουλία Πολιτών για Βασικό Εισόδημα Άνευ Όρων στην Ελλάδα, με την υποστήριξη του Ινστιτούτου Freiburg για Μελέτες για το Βασικό Εισόδημα (FRIBIS). Τον συντονισμό της εκδήλωσης είχε ο Αντώνης Τριανταφυλλάκης, Αντιπρόεδρος του Unconditional Basic Income Europe.

Videos

«ΤΟ ΒΑΣΙΚΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΠΙΛΟΤΙΚΑ ΣΤΟΥΣ ΔΗΜΟΥΣ...»