Προμήθεια εξοπλισμού για την πρόληψη και την αντιμετώπιση φυσικών καταστροφών στον Δήμο Νεάπολης- Συκεών

Πίσω στα Έργα

ΕΡΓΑ

13 Οκτωβρίου 2022

Πράξη με προϋπολογισμό 160.000 €

Προμήθεια τριών οχημάτων εξοπλισμένων με κατάλληλα μέσα ώστε ο Δήμος Νεάπολης-Συκεών να μπορεί να αντεπεξέρχεται επαρκώς και με συνέπεια σε καταστροφές τέτοιας φύσης

Η Πράξη «Προμήθεια εξοπλισμού για την πρόληψη φυσικών καταστροφών στο Δήμο Νεάπολης- Συκεών έχει ενταχθεί στο Επιχειρησιακό Πρόγραμμα Κεντρική Μακεδονία 2014-2020» με κωδικό ΟΠΣ 5030569 προϋπολογισμού 160.000 €.

Η συγκεκριμένη παρέμβαση σχετίζεται με την προμήθεια τριών οχημάτων εξοπλισμένων με κατάλληλα μέσα ώστε ο Δήμος Νεάπολης-Συκεών να μπορεί να αντεπεξέρχεται επαρκώς και με συνέπεια σε καταστροφές τέτοιας φύσης.

Πρόκειται για δύο οχήματα που διαθέτουν πυροσβεστική μονάδα και εκχιονιστική λεπίδα με ενσωματωμένο αλατοδιανομέα, διπλοκάμοινα και με τετρακίνηση και για 1 όχημα εξοπλισμένο με εκχιονιστική λεπίδα με ενσωματωμένο αλατοδιανομέα, διπλοκάμοινα και με τετρακίνηση. Είναι οχήματα τεχνολογίας Euro6 με χαμηλή κατανάλωση ενέργειας.

Πέρα από τη βελτιστοποίηση της προστασίας των οικιστικών περιοχών, του έμψυχου αλλά και του άψυχου δυναμικού, η δράση συμβάλλει στην έγκαιρη παρέμβαση και στην ελαχιστοποίηση του κόστους αντιμετώπισης και αποκατάστασης της καταστροφής καθώς πρόκειται για νέα, σύγχρονα και πολλαπλών χρήσεων οχήματα που δρουν προληπτικά και έγκαιρα, είναι ευκίνητα με άμεση πρόσβαση στα σημεία.

Έτσι ο Δήμος Νεάπολης- Συκεών εξασφαλίζει την ελαχιστοποίηση των επιπτώσεων στην οικονομία, όπως επίσης και τον έλεγχο και περιορισμό των αλυσιδωτών δευτερογενών επιπτώσεων που συνήθως ακολουθούν μια καταστροφή.