Γωνιές Ανακύκλωσης στο Δήμο Νεάπολης-Συκεών χρηματοδότηση από το Πρόγραμμα "ΑΝΤΩΝΗΣ ΤΡΙΤΣΗΣ"

Πίσω στα Έργα

«ΑΝΤΩΝΗΣ ΤΡΙΤΣΗΣ»

22 Αυγούστου 2022

Γωνιές Ανακύκλωσης στο Δήμο Νεάπολης-Συκεών χρηματοδότηση από το Πρόγραμμα

Προμήθεια και εγκατάσταση Γωνιών ανακύκλωση και δύο απορριμματοφόρων: Αφορά την εγκατάσταση 30 γωνιών ανακύκλωσης (συστάδες 4 κάδων για διαχωρισμό απορριμμάτων) και 2 απορριμματοφόρων για την αποκομιδή τους. Κάθε συστάδα θα έχει 4 υπόγειους κάδους (χαρτί-πλαστικόαλουμίνιο-γυαλί) ενώ σε 5 από τις συστάδες θα υπάρχει και ένας υπέργειος κάδος για την συλλογή βρώσιμων λοιπών και ελαίων. Η χωρητικότητα κάθε κάδου θα είναι 2,5 κ.μ. ενώ όσον αφορά τα απορριμματοφόρα θα είναι χωρητικότητας 22 κ.μ., με το ένα να είναι τύπου κιβωτάμαξα. Παράλληλα, προβλέπεται η προμήθεια του κατάλληλου υλικού και λογισμικού (hardware & software) για την επίβλεψη της ορθής λειτουργίας των Γωνιών.

Δράσεις ενημέρωσης, πληροφόρησης και ευαισθητοποίησης για την προώθηση της ανακύκλωσης στο Δήμο Νεάπολης-Συκεών: Αφορά τις δράσεις ενημέρωσης, πληροφόρησης και ευαισθητοποίησης για την προώθηση της ανακύκλωσης στον Δήμο. Η διαδικασία αυτή θα γίνει σε 3 φάσεις: την αφύπνιση-ενημέρωση, την ενεργοποίηση-καθοδήγηση και την ενεργό συμμετοχή. Σε κάθε φάση θα επιλεγούν τα πλέον πρόσφορα μέσα για την υλοποίηση των στόχων αυτών (ΜΜΕ, δράσεις ευαισθητοποίησης κ.λπ.)

Απόφαση Ένταξης